Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az élő- és a félsertés általános forgalmi adója (áfa) 5 százalékra csökken 2014. január 1-jétől a jelenlegi 27 százalékról - jelentette be a kormány szerdai döntését Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter csütörtökön. Az intézkedés leginkább a feketegazdaságra mérhet csapást, de csak az alapanyagpiacon, és további bonyodalmakat okozhat abban az esetben, ha az áfacsalók más húsipari termékek forgalmazására térnek át. A fogyasztói árakat a mostani adómérséklés nem csökkentheti, mert nem befolyásolja a húsipar nettó árait. Az áfaügyben korábban kiemelten kezelt baromfiszektort elfelejtette a kormány.
A miniszter elmondta: az áfacsökkentés hozzájárul a gazdaság fehérítéséhez, az érintett vállalkozások versenyképességének növeléséhez. Hozzátette: a mostani döntés az élelmiszerek áfacsökkentésének első lépése, és nem tartotta kizártnak, hogy jövőre további mérséklések lehetnek. A már be is terjesztett sertéspiaci adócsökkentésről az adótörvények végszavazásával együtt dönt a parlament.
A miniszter bejelentése szerint a döntéssel javulhat a termelők és a vágóhidak likviditási helyzete, így a rendkívül alacsony, 2,9 millió darabos jelenlegi sertésállomány nőhet. Ehhez hozzájárulhat az is, hogy a magas hazai áfa miatt eddig versenyképes sertésimport visszaszorulhat, és a különböző becslések szerint 20-40 százalékos feketegazdaság is teret veszíthet. A miniszter szerint az áfa csökkentés révén az éves költségvetési bevételkiesés mintegy 10 milliárd forint lehet, de ezt az ágazat kifehéredése részben kompenzálhatja. Az intézkedés révén ugyanakkor a fogyasztói húsárak mérhető módon, néhány százalékkal csökkenhetnek, de a konkrét hatások az adómérséklés bevezetése után lesznek majd láthatók - közölte a miniszter.
Húsipari szakértők szerint viszont az áfa lefaragása a most bejelentett módon semmilyen érdemi hatást nem gyakorolhat a bolti tényleges fogyasztói árakra, mivel a húsipar nettó beszerzési alapanyagárait nem befolyásolja. Az árak az üzletekben akkor csökkentek volna, ha a forgalmi adó mérséklése az ágazat teljes termékskálájára kiterjedt volna, mint ahogy ez a vidékfejlesztési tárca eredetileg tervezte is.
Így a mostani lépés vásárlói szempontból legfeljebb akkor hozhat ármérséklést, ha a fogyasztók a félsertéseket közvetlenül veszik meg, nem pedig az abból nyert húsokat vásárolják meg a kiskereskedelemben. Ez esetben ugyanis a félsertésekhez nem 27 százalékos, hanem 5 százalékos áfával juthatnak. Szakértők szerint ilyen összefüggésben merülhet fel a költségvetési bevételkiesés kérdése is, mivel más termékeknél a végső értékesítési fázisban áfa csökkenés nem lesz.
Húsipari szakértők a miniszteri bejelentést olyan "jó irányba tett, de kis lépésként" értékelik, amely a felvásárlásnál jelentkező kisebb áfa miatt egyszeri módon javíthatja a húsipari vállalatok cash flow-ját, és valamilyen mértékben fehérítheti a sertésszektort az élőállat- és félsertés-kereskedelemben. Egyelőre kérdéses, hogy az adócsalók áttelepólnek-e az ágazat más területeire, ahol a 27 százalékos adókulcs megmaradt. A velük - legalább részben - együttműködő sertéstermelők "piaci pozíciói" romlanak, hiszen nekik eddig a feketézők az elcsalt 27 százalékos áfa megosztásával többet tudtak fizetni a legális értékesítési csatornákhoz képest.
Mint ismert, a húspiaci áfaügy sok fordulatot vett azóta, hogy Lázár János miniszterelnökséget vezető államtitkár szeptember elején bejelentette: a kormány januártól "tíz százalék alá" csökkenti a sertés- és a baromfihúsok forgalmi adóját. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) később úgy nyilatkozott, hogy az adót csak úgy lehet mérsékelni, ha a lépés a két ágazat teljes termékskálájára, vagyis egy vámtarifaszám alá tartozó valamennyi áruféleségére kiterjed, így magában foglalta volna a feldolgozott húsipari termékeket is. A tárca egyúttal ilyen megközelítésben legalább 25-25 milliárd forintos sertés- és baromfipiaci éves költségvetés bevételkiesést vetített előre.
A kormány az áfakérdést az adótörvények benyújtása előtti utolsó pillanatban mégis levette a napirendről, mert a közelmúltbeli nyilatkozatok szerint nem látta biztosítottnak, hogy az ármérséklő hatás markánsan érvényesül a fogyasztói árakban is. Ezt követte a vidékfejlesztési miniszter mostani bejelentése, amely azonban már a korábbi tervektől eltérő intézkedést tartalmaz. Ráadásul a baromfiszektor a beígért áfa csökkentésből teljes mértékben kimaradt, más lobbizó termékpályák - így a malomipar, illetve a tej- és a zöldség-gyümölcs ágazat - pedig az áfaügy kapcsán szóba sem kerültek. Ezért e piaci szereplők - elsősorban a cél előtt "elvérzett" baromfiszektor képviselői - máris úgy fogalmaznak, hogy az áfaügyben átejtette őket a kormány.