Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) európai terjeszkedése végül elérte Magyarországot
– figyelmeztetett a Magyar Természettudományi Múzeum Facebook-oldalán. A posztban hivatkoznak a Múzeum korábbi közleményére is, amely szerint a faj hazai megjelenése várható volt, és az elmúlt napokban Márta Tamás kimlei méhész megfigyelte és befogta az első hazai példányokat.
Két bizonyítópéldány az Országos Magyar Méhészeti Egyesület segítségével máris a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményébe került, és a faj hazai megjelenésének tudományos folyóiratban való publikálása is folyamatban van.
A méhészeknek van okuk félni
Az ázsiai lódarazsat (Vespa velutina) 2004-ben hurcolták be Franciaországba, azóta folyamatosan terjeszkedik Európában. Évről évre közeledett Magyarország felé, végül ideért. Pánikra azonban nincs ok: ez a faj valamivel kisebb termetű (2,5–3 cm), mint a nálunk élő európai lódarázs (Vespa crabro), és nem agresszívabb, mint az őshonos társas darázsfajaink.
Lakossági, közegészségügyi szempontból a hazai faunában való jelenléte lényegi különbséget nem fog okozni. Sajnos azonban az ázsiai lódarázs előszeretettel vadászik háziméhekre, így alapvetően a méhészeknek és általában az őshonos beporzóknak jelenthet problémát az invazív faj megjelenése – amellett természetesen, hogy jelenléte ökológiai szempontból sem szerencsés.
A Természettudományi Múzeum hozzáteszi: a félelemkeltés elkerülése érdekében fontos, hogy a vonatkozó híradásokban az ázsiai lódarazsat, vagyis a Vespa velutina-t ne keverjék össze az óriás lódarázzsal (Vespa mandarinia), amely darázsfaj szintén Ázsiában él, és tényleg hatalmas (akár 5–6 cm), de sosem telepedett meg Európában.
A szakértő is azonosította
A hazai első észlelés híre a napokban érkezett az Országos Magyar Méhészeti Egyesülethez (OMME) Győr-Moson-Sopron megyéből. A szervezet azonnal felvette a kapcsolatot az érintett méhésszel, továbbá egy rovartani szakértővel, aki a fotók alapján megerősítette a gyanút. Ezt követően az elfogott gyanús példányokból is érkezett néhány darab az Egyesülethez, amit az OMME átadott a rovarszakértőnek – áll a szervezet honlapján.
A szemrevételezés alapján a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa azonosította és elismerte, hogy ázsiai lódarázsról (Vespa velutina) van szó.
A hivatalos azonosítást követően Magyarország illetékes szervei jelentést tesznek az EU felé az említett invazív faj hazai megjelenéséről – teszi OMME.