Veszélyes méhpusztulás a Balatonnál

agrarszektor.hu
Vonagló méheket találtak a napraforgótáblákon.

Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!

Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat! 

Ne maradjon le!

Pusztulnak a méhek Balatonlelle-Somogytúr térségében egy napraforgó táblán - erősítette meg az MTI-nek a Greenpeace közlését Molnár Jenő, a térség méhegészségügyi felelőse, aki az eset egyik károsultja, öt másik méhésztára mellett. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület adatai szerint tavaly óta 20-30 százalékkal csökkent az országos méhállomány - adta hírül az MTI.

A Greenpeace egyik képviselője a helyszínen úgy vélte, a rovarokat feltehetően növényvédőszer mérgezte meg. A szervezet és a méhészek értesítették az illetékes hatóságokat. Molnár Jenő az MTI-nek elmondta, a hétvégén kezdték észlelni a méhek pusztulását. Az egyik napraforgótáblában egy négyzetméteren 15-20 elpusztult vagy vonagló méhet találtak. A térségben hat méhész 1200 méhcsaládját érintő kár nemigen számszerűsíthető, mert a méhcsaládok nem pusztultak ki, viszont a méztermelés bizonyosan visszaesik a kijáró méhek pótlásáig - tette hozzá.

Elmondta, 4-5 éve minden évben megtörténik a térségben, hogy napraforgó-virágzás idején eltűnnek a kijáró méhek. tapasztalataik szerint a méhészek panaszaikkal nemigen érnek el semmit, csak ha már pusztulnak egyéb védett állatok is. A mérgezésnek több oka is lehet, vizsgálatnak kell kiderítenie, hogy az érintett gazda tehető-e felelőssé a történtekért, például tiltott szer használata, vagy az általa vásárolt csávázott vetőmag okozta a pusztulást - mondta az állategészségügyi hatóság területi méhegészségügyi felelőse.

A Greenpeace felkérte a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatal velencei laborját, vizsgálja meg az érintett napraforgótáblát és a méhtetemeket. Az élővilág egyéb fenyegetettségétől tartva a szervezet megkereste a területileg illetékes Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságot is, akik ellenőrizni fogják a közeli gyurgyalag telepeket - ez az állat előszeretettel fogyaszt méheket - , mert lehet, hogy a mérgezés ezeket a fokozottan védett madarakat is érintette.

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület adatai szerint tavaly óta 20-30 százalékkal csökkent az országos méhállomány, a megmaradt termelőképessége pedig 50 százalékkal visszaesett. A méhpusztulásnak több oka is van, amelyek közül a mérgező vegyszerek használata ellen lehet a leggyorsabban és leghatékonyabban fellépni - véli a Greenpeace, amely ezért üdvözölte három "méhgyilkos" rovarölő vegyszer idei uniós korlátozását. A szervezet reméli, hogy a negyedik ilyen szer, a fipronil tilalmát is támogatja majd a tagállamok minősített többsége, köztük Magyarország is, a jövő hét elején esedékes EU Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatóság (DG SANCO) ülésén.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 26. 14:01