Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Aggodalomra ad okot, hogy a tej, a baromfi és a tojás mellett a friss és feldolgozott zöldségek és gyümölcsök áfája nem csökken 5 százalékra 2017-től, így ugyanis a zöldség-gyümölcs szektorban tovább nőhet az áfacsalás mértéke - hangoztatja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmai Szervezet. Feltételezhető ugyanis, hogy az eddig a tej- és hússzektorban áfacsalással foglalkozó csoportok "átlovagolnak" a kertészeti termékekre, növelve az áfacsalt áruk arányát és mennyiségét, amely további versenyhátrányt okoz a hazai zöldség-gyümölcs termelőknek. Ezért a FruitVeB szerint 2017-től a zöldség-gyümölcs szektorban is 5 százalékra kell mérsékelni az áfát a jelenlegi 27 százalékról.
A kereskedelmet nagymértékben befolyásoló és torzító áfacsalás minden élelmiszerágazatban jelen van, de a zöldség-gyümölcs piacon a legnagyobb mértékű, éves szinten 40-50 százalék közötti lehet. Ennek hatására a szervezet szerint folyamatosan visszaszorul a magyar termelésű kertészeti termékek aránya a belföldi piacon.
A támogatások és pályázatok ellenére évről évre csökken a hazai zöldség-gyümölcs termelés, elsősorban az áfacsalással leginkább érintett importtermékek arányának növekedése miatt. A FruitVeB szerint hónapok óta nem lehet például magyar fokhagymát kapni, és ez olyan jelenség, amely például tíz évvel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna. A magyar alma vagy a magyar paprika szintén egyre nagyobb mértékben háttérbe szorul. Az áfacsalás ma leginkább a korrekten, átláthatóan és nyomon követhetően értékesítő, szabályokat betartó termelői értékesítő szervezeteket (tész) és vállalkozásokat sújtja, mert ezeket versenyképtelen helyzetbe hozza a feketén, ezáltal olcsóbban értékesítőkkel szemben.
Az áfacsalást törvényi és hivatali eszközökkel európai szinten sem sikerült felszámolni, ezért az unió országai az utóbbi években fokozatosan csökkentették a zöldség- és gyümölcsfélék áfáját 5-6 százalékra - állapította meg közleményében a FruitVeB. Ezt a lépést - tette hozzá a szervezet - Magyarország sem tudja kikerülni, mert ez az egyetlen módszer, amellyel felszámolható a feketekereskedelem.
Az adó 5 százalékra mérséklése mellett szól, hogy az intézkedés hatására csökkenő árak növelnék a hazai zöldség-gyümölcs termékek iránti keresletet. Ennek következtében várhatóan számottevően javulna a hazai termelők és feldolgozók importtal szembeni versenyképessége, így növelhető lenne a magyar termékek aránya a zöldség-gyümölcs fogyasztásban. Az importtermékek ugyanis sok esetben csak az áfa összegével kerülnek kevesebbe a magyar áruknál.