Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Európai Unió Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottságának ülésén a tagállamok döntő többsége támogatta az Európai Bizottság javaslatát, mely az uniós Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) szerint számottevő méhegészségügyi kockázatot jelentő, fipronil nevű rovarölőszer használatának korlátozásáról szólt. A Greenpeace által méhgyilkosnak nevezett vegyszer korlátozása két évre szól és idén december 31-től lép életbe, a fipronillal kezelt vetőmagok 2014. február végéig használhatóak fel. Az Európai Bizottság javaslatát 23 tagállam támogatta, 2 ellenezte és 3 tagállam tartózkodott.
Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse szerint: “Hazánkban a fipronil többször okozott jelentős méhpusztulást. Az egyik, Paks környékén nyilvánosságra került esetet éppen a közelmúltban mutattuk be. A tagállamok döntése jó irányba tett, de igen kis lépés. A beporzók érdekében azonnal korlátozni kell a méhekre legveszélyesebb hét mezőgazdasági vegyszer használatát, és a nagyüzemi mezőgazdaság helyett a modern ökológiai gazdálkodást kell támogatni, hiszen amíg ezek a szerek könnyen hozzáférhetőek, további jelentős méhmérgezések fognak előfordulni."
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület szerint tavaly óta az országos méhállomány 20-30%-kal csökkent, és a megmaradt állomány termelőképessége is 50%-al visszaesett. A méhpusztulásnak több oka is van, de ezek közül a mérgező vegyszerek használata ellen lehet a leggyorsabban és leghatékonyabban fellépni. Minden harmadik falat ételünk rovarbeporzásnak köszönhető.