Becsődölt a híres mezőgazdasági gépgyártó

agrarszektor.hu
Csődbe jutott a Vogel & Noot mezőgazdasági gépgyártó osztrák anyavállalat, amelynek Mosonmagyaróváron és Törökszentmiklóson is vannak gyártóüzemei. Az új német és belga tulajdonosok viszont máris siettek megerősíteni, hogy a termelés és alkatrészellátás a jövőben is zökkenőmentesen folyik majd.

Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az ekék, kultivátorok, talajlazítók és más munkagépek révén idehaza is ismert Vogel & Noot az utóbbi hónapokban nem volt nagy formában, bizonyos jelek komolyan utaltak arra, hogy nincs minden rendben a házuk táján. A wartbergi (osztrák) székhelyű Vogel & Noot Landmaschinen GmbH & Co KG anyavállalat augusztusban vált fizetésképtelenné, és onnantól kezdve felgyorsultak az események. Az első hírek arról szóltak, hogy kínai tulajdonba kerülhet a nagy múltú mezőgépgyártó vállalat, ám végül német és belga vevők csaptak le a kétségkívül értékes és szerteágazó termékpalettával rendelkező cégre.

Az egyik vásárló a német Amazone Group, amely az ekéket gyártó mosonmagyaróvári üzemet szerezte meg, mégpedig viszonylag könnyen, ez ugyanis - az osztrák anyavállalattal ellentétben - nem jutott csődbe. Az Amazone a Cayron márkanevű terméke révén alig három éve lépett be az ekepiacra, ezzel a felvásárlással viszont az öt- és hatvasú ekékből álló eddigi szűkös kínálata hirtelen bőséges szortimentté alakult át, és modellválasztékuk immár a 2-12 ekefejes munkaeszközökig terjed. Az ígéretek szerint megtartják a Vogel & Noot palettáján szereplő termékeket, és az alkatrészellátás is zökkenőmentes lesz. Az Amazone az üzlet révén a német, orosz és francia gyárai mellett immár Mosonmagyaróváron is rendelkezik egy üzemmel.

A Vogel & Noot maradék részeit és termékeit (kultivátorokat, vetőgépeket, permetezőket) a nálunk kevésbé ismert belga Beyne permetezőgép-gyártó vásárolta meg, de az osztrák anyacég tulajdonát képező épületek, telkek és alkatrészkészlet is a birtokukba került. Közleményük szerint az alkatrész-ellátást ők is ugyanolyan zavartalanul szeretnék folytatni, mintha sor sem került volna a tulajdonosváltásra. A Beyne a Vogel & Noot korábbi romániai importcégén, az Agroromon keresztül a saját - függesztett, vontatott és önjáró - permetezőit is árusítani fogja ezután, így erősítve jelenlétét a kelet-európai térségben. A Beyne egyébként már négy évtizede készít minőségi és tartós mezőgazdasági permetezőket, amelyeket mindig igyekeznek a vásárlók igényeire szabni.

A Vogel & Noot csődjével egy régi vállalat tűnik el a piacról, amely közel másfél évszázada, 1872 óta gyártott ekéket és más talajmegmunkáló eszközöket. A cég 1993-ban jelent meg Magyarországon, ekkor létesítettek 20 millió német márkás ráfordítással üzemet Mosonmagyaróváron, azzal a céllal, hogy évi 5000 ekét állítsanak ott elő. 2009-ben aztán Törökszentmiklóson is beruháztak, a tárcsás boronák és szántóföldi kultivátorok gyártását telepítették a Jász-Nagykun-Szolnok megyei településre.

Ugyanebben az esztendőben az alaposan átformált vállalatot felvásárolta a világszerte 36 ezer alkalmazottat foglalkoztató orosz CTP/AgromashHolding BV, ám végül ez a stratégiai befektető sem tudta megmenteni a patinás ausztriai céget. A kötelezettségek elérik a 17,7 millió eurót (vagyis a közel 5,5 milliárd forintot), és a csőd az anyacég 110 dolgozóját érinti a legsúlyosabban. Elemzők szerint a Vogel & Noot helyzetét leginkább az Európai Unió és Oroszország gazdasági csatározása nehezítette meg, és már 2014-ben 3,85 millió eurós (mintegy 1,2 milliárd forintos) veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. A hírek arról is szólnak, hogy az osztrák alkalmazottak már június óta nem jutottak hozzá a fizetésükhöz.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?