Sertéstelepi beruházások a Tedej Zrt.-ben

agrarszektor.hu
Több mint 1,3 milliárd forintot fordított a sertéstenyésztés fejlesztésére az elmúlt években a Tedej Agrártermelő és Szolgáltató Zrt. - közölte Bódi László, a hajdúnánási cég vezérigazgatója kedden.

Már csak néhány nap és ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A gazdaságban egy időben 17 000 sertés napi ellátását biztosítják. Évente 35 000 sertést értékesítenek legnagyobb részt belföldön, de szállítanak Szlovákiába és Romániába is - tette hozzá a szakember, hozzáfűzve, hogy a sertéságazatból 1,5 milliárd forint az árbevételük évente.

Bódi László beszámolt arról, hogy a Tedej Zrt. sertéstelepén számos korszerűsítő beruházást is végrehajtottak. Több mint 6000 új hizlaló férőhely létesült, ahol a gazdaságos termelés minden feltétele adott, így a kis élőmunka igény, a 3 kilogramm alatti fajlagos abrakfelhasználás, sertésenként napi 80 dekagramm súlygyarapodás.

A sertéstelep régi épületeit vagy elbontották és helyére újat építettek, vagy teljesen felújították. A felújítás nyílászárócserét, fal és tető hőszigetelést, szellőzés- korszerűsítést, etető-, itató- és karámrendszer-cserét jelent - sorolta a vezérigazgató.

Bódi László tájékoztatása szerint jelentős környezetvédelmi beruházást is megvalósítottak a gazdaságban: az 1300 kocás sertéstelepen 24 000 köbméteres fóliamedrű, szivárgásjelző rendszerrel ellátott hígtrágya-tározót létesítettek. A keletkezett hígtrágyát zárt csővezetéken juttatják a trágyakezelő telepre, ahol szeparátor segítségével híg és szilárd alkotóelemre választják szét. A híg részt szivárgásmentes tározókban fél évig tárolják, majd a szomszédos öntözőhálózatba juttatják és öntözésre használják - magyarázta a szakember.

A kijuttatott trágyalé biológiailag aktív, értékes tápanyag- utánpótlás a növények számára. A trágyalé kijuttatása évente 2 hetet vesz igénybe kétfős kezelő személyzet felügyelete mellett, ez a tartálykocsis kijuttatáshoz képest rendkívül hatékony, gazdaságos és környezetkímélő - jegyezte meg Bódi László. Hangsúlyozta: a fejlesztések eredményeként a Tedej Zrt. sertéstelepe teljesen megújult, és minden tekintetben fel tudja venni a versenyt a nyugati országok korszerű sertéstelepeivel.

(MTI)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Agrárpénzek

A tétlenség drága

2024 szeptemberében ugyan pozitívba fordult a mezőgazdasági árindex, de az első kilenc hónapban még mindig masszív mínuszban van a mutató.

KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?