Agrárinnovációs világkongresszus Debrecenben

agrarszektor.hu
A világ 37 országából érkezett több mint 250 szakember részvételével a Debreceni Egyetemen (DE) hétfőn megkezdődött az Európai Agronómiai Társaság 13. kongresszusa.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az ESA a növénytermesztési és a hozzá kapcsolódó tudományokkal, így a talajtan, klimatológia, nemesítés, biotechnológia, növényi modellezés stb. foglalkozó olyan nemzetközi szervezet, amely nemcsak európai, hanem más földrészeken található országok kutatóit, egyetemi oktatóit, gyakorlati szakembereit integrálja - jelezte Pepó Péter, az ESA elnöke, a DE mezőgazdaság-, élelmiszer-tudományi és környezet-gazdálkodási karának professzora.

Szépe Ferenc, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) főosztályvezetője a kongresszust megnyitó előadásában a nemzetgazdaság hajtómotorjának nevezte a magyar agrárgazdaságot, amely tavaly a nemzeti össztermék 4,8 százalékát állította elő. "A mezőgazdaság stratégiai ágazat, a magyar gazdaság egyik kitörési pontja" - mondta a szakember, központi kérdésnek nevezve a kutatást, az innovációt.

Szépe Ferenc emlékeztetett rá: 2013-ban a tárca azt a feladatot kapta a kormánytól, hogy egységesítsék, ezáltal tegyék hatékonyabbá az agrárkutatások korábban elaprózott, széttagolt rendszerét. Ennek megfelelően ez év január elsejétől megalakult a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs központ, amely 300 kutatónak és 200 folyamatban lévő projektnek jelent biztos hátteret - tette hozzá.

A közel egyhetes debreceni kongresszusra előadók és résztvevők érkeznek az Egyesült Államokból, Kanadából, Ausztráliából, Új-Zélandról, afrikai országokból, azonban a legjelentősebb számban az európai országok, így Franciaország, Spanyolország, Németország, Írország, Olaszország, Lengyelország kutatói képviseltetik magukat - sorolta Pepó Péter az MTI érdeklődésére.

A kongresszus számos vonatkozásban különleges szakmai értéket képvisel. A 20 tagú tudományos rendező bizottság olyan tudományos programot állított össze, amely új struktúrában tárgyalja a növénytermesztési kutatások legújabb nemzetközi eredményeit - tette hozzá az ESA elnöke. Tájékoztatása szerint a plenáris előadások elsősorban az agronómiailag, biológiailag hatékony, ökonómiailag versenyképes és környezetbarát, fenntartható növénytermesztés meghatározó területeit érintik. A kutatási eredmények részletes, interdiszciplináris bemutatására a 8 szekció 50 előadásában, valamint 200 poszteren nyílik lehetőség.

Teljesen új területet mutatnak be abban a szekcióban, amely a kutatási eredmények innovációjával, valamint a privát- és közszféra kutatási együttműködési lehetőségeivel és eredményeivel foglalkozik - mondta Pepó Péter. Megjegyezte: a résztvevők az Európában is különleges, számos vonatkozásban egyedülálló egyetemi, látóképi tartamkísérletekkel is megismerkednek. A kongresszus programjának szerves részét képzi az a tanulmányút, amelyen a résztvevők az UNESCO világörökségeként számon tartott hortobágyi pusztáról, annak állatvilágáról, valamint a Tokaji borvidék termesztés-technológiájáról és borairól kapnak részletes ismertetőt.

A kongresszus keretében workshopokon az Elsevier Kiadó által szervezett nemzetközi publikálási lehetőségekkel, a Debreceni Egyetemen kidolgozott komplex öntözési rendszerrel, valamint a közép-kelet-európai országok növénytermesztési kutatásainak, együttműködési lehetőségeinek a kérdésével is foglalkoznak kutatók - közölte Pepó Péter professzor.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?