Van, aki lopja, van, aki telepíti

agrarszektor.hu
Mi lesz a kihalt erdőkkel?

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Agrár-erdészeti fejlesztésre 240 millió forintot fizettek ki hazánkban a 2013-ig tartó uniós programidőszakban, és a terület a következő hét éves ciklusban is számíthat forrásokra, mert támogatása az Európai Unió agár- és vidékfejlesztési programjaiban is célként jelenik meg. Cserháti Gábor, a KPMG igazgatója szerint érdemes lesz odafigyelni a pályázati kiírásokra, az agrár-erdészeti rendszerek bevezetése ugyanis a fenntarthatóság mellett gazdasági szempontból is megtérülhet.

A világon működő farmgazdaságok mintegy felén, közel 1 milliárd hektáron, a felszín fákkal való borítottsága eléri a 10 százalékot, ezen belül pedig 160 millió hektár esetében az erdőterület aránya meghaladja az 50 százalékot, és emelkedik. "Nem új felismerés, de az utóbbi egy évtizedben vált - nem utolsó sorban az ilyen célú támogatások miatt - gazdasági értelemben is kifizetődővé, hogy erdőkkel szabdalják, vagy vegyék körül a termőterületeket, illetve a haszonnövények közé ligetesen fákat ültessenek, mivel ezáltal jelentősen javítható a mezőgazdasági tevékenység hatékonysága és fenntarthatósága. A tudatos erdősítés több nitrogént köt meg a talajban, csökkenti a műtrágyázási és öntözési igényt, valamint megszünteti, sőt akár visszafordíthatóvá is teszi a talajeróziót" - mondja Cserháti Gábor, a KPMG igazgatója, aki nemrég tért vissza a téma legnagyobb, csaknem 1000 delegáltat felvonultató nemzetközi kongresszusáról.

Erdőket Magyarországra is

Az agrár-erdészeti rendszerek fontosságát mutatja, hogy támogatásuk, mint cél megjelenik az Európai Unió agár- és vidékfejlesztési programjaiban is. A program az úgynevezett erdős jogcímek csoportjában részletesen taglalja az erdőterületek fejlesztésére és az erdők életképességének javítására irányuló beruházásokat, köztük az agrár-erdészeti rendszerek létesítését.

"Magyarországon a most lezárult 2007-2013 programidőszakban is lehetett támogatást igényelni ilyen típusú fejlesztésekre. 2013-ig hazánkban erre a jogcímre eddig összesen mintegy 240 millió forintot fizettek ki, és összesen 1162 hektárra igényeltek egyszeri, területalapú, vissza nem térítendő támogatást a gazdák. A támogatást meghirdető jogcímrendelet alapján Magyarországon az agrár-erdészeti rendszerekre nyújtott támogatás fás legelők létesítését és hasznosítását, a hagyományos, tájjellegű gazdálkodás fenntartását, illetve a mozaikos tájszerkezet kialakítását célozza.

A Vidékfejlesztési Minisztérium, mint a 2014-2020 programidőszak vidékfejlesztési programjának gazdája a következő programperiódusban is szerepelteti ezt a célt az erdészeti szakágazati fejlesztési szükségletek között. Azt, hogy pontosan mekkora keretet lehet majd ilyen fejlesztésekre fordítani, körülbelül fél év múlva, a vidékfejlesztési programunk uniós jóváhagyása után lehet majd megtudni"- tette hozzá Cserháti Gábor.

Az agrár-erdészeti rendszereknek különösen nagy szerep juthat a kihalt, használatban nem lévő, erősen erodált területek termelésbe történő visszaállításában. Csak Indiában például 85,000 hektárnyi terület került vissza a termelésbe az agrár-erdészeti rendszerek megjelenése óta, de még Észak-Koreában is több ezer hektár hegyvidéki tájat sikerült visszaintegrálni a termelésbe. "Kár lenne azonban ezt az egy pozitívumot kiemelni, mivel az agrár-erdészeti rendszerek jótékony hatást gyakorolnak a termőföldek minőségére is, hiszen számos fafajta nitorgént köt meg a talajban, ráadásul az erdők és ligetek sokat javítanak a szárazabb és melegebb területek hő- és páraháztartásán" - mondja Cserháti Gábor.

Az agrár-erdészeti rendszerek a gazdasági haszon mellett nagymértékben növelik a mezőgazdasági termelés fenntarthatóságát is, amire nagy szükség van, hiszen minden törekvés ellenére évente több millió hektár erdőterület tűnik el a Földről. A World Agroforestry Centre legfrissebb adatai alapján a Föld mintegy 30 százalékát borítják erdők, közel 4 milliárd hektáron. Az erdők 36 százaléka elsődleges őserdő, vagyis számottevő emberi beavatkozástól mentes terület. A haszonnövények termesztésére gyakorolt jótékony hatás mellett az agrár-erdészeti rendszerekben keletkező fa tehermentesítheti az erdőket, melyeknek ma 30 százalékát vonják be a gazdálkodásba és ez 1 milliárd ember megélhetéséhez járul hozzá.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?