Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ország Kereskedelmi Minisztériuma közölte, hogy már pénteken 210 ezer tonna cukrot bocsát értékesítésre, több mint hónappal korábban, mint a 2009-2010-es gazdasági évben.
A döntés mögött az áll, hogy a fehér cukor ára rekord magasságokba szökött a Zhengzhou Árutőzsdén. Egy kontraktus májusi szállítású cukor ára elérte a 6252 jüant (186 855 forint).
Londonban ezzel szemben a májusi cukor ára 0,5 százalékponttal, tonnánként 648 dollárra (128 926 forint) esett.
Kínában a pamut, és néhány határidőre a kukorica ára is rekord árakat döntöget, csakúgy mint a szója, mely 2 éves csúcson áll, köszönhetően az egyre növekvő belső keresletnek, mellyel a termelők nem képesek lépést tartani.
Kínálati oldalon is nagy a nyomás
Az egyre növekvő kereslet mellett a termelésben tapasztalható kiesések is árfelhajtó erőként hatnak. Az USA mezőgazdasági minisztériumának pekingi kirendeltsége azt becsüli, hogy az idei gazdasági évben 2,4 millió tonna cukor előállítása várható, amely még akkor is elmarad a kereslettől, ha az ország a teljes importkvótáját kihasználva 1,95 millió tonnát importál, 15 százalékos vámteher mellett.
Az e fölötti importmennyiséget 50 százalékos vám terheli, bár Kína WTO-hoz történt csatlakozása óta még soha nem használta ki teljes kvótáját.
Az állami készletek igen nagy része már értékesítésre került, mivel egyes régiókban, ahol nádat termesztenek a rossz időjárás megsarcolta a termést, másutt pedig a gazdák cukorrépáról gabonatermesztésre tértek át, utóbbiak drágulása miatt.
A kínai kormány 1,7 millió tonna cukrot adott el a 2010-11-es tartalékokból a múlt december óta megrendezett 8 árverés során.
A helyettesítők is drágulnak
Az áremelkedés hatására a cukorhelyettesítő termékek, így a szaharin iránti kereslet is megnőtt. Szaharinból az ország 15 400 tonnát termel, főként exportra.
A keményítő alapú cukorhelyettesítők iránti kereslet is várhatóan emelkedni fog: az idei évre 30 százalékot jósolnak.