Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A törvénymódosítás egyes vélekedések szerint teljesen átalakíthatja az agrárszerződések jelenlegi rendszerét: amennyiben a mezőgazdasági szakigazgatási hivatal ugyanis elismeri a gazdálkodó vis mairor helyzetét, a termelő minden jogkövetkezmény nélkül csökkenthetné a szerződésben megállapított, a felvásárlónak szállítandó termésmennyiséget, akkor is, ha a szerződésben nem szerepel a vis maior ténye.
A felvásárló az elismert elemi kár esetében nem sújthatná a gazdát kötbérrel, vagy fedezetvásárlással, vagyis ha a termelő nem tudja a szerződésben megállapított búzát, kukoricát biztosítani, a felvásárló a tervezet értelmében a hiányzó mennyiség beszerzésével járó költségeket nem terhelheti szerződött partnerére.
Idáig a gazdát akár négyszer is sújthatta ugyanaz az elemi csapás: odaveszett a termelésbe befektetett tőkéje (talajmunkák, vetőmag, műtrágyázás, stb.), nem született bevétele a termésből, ráadásul a szerződésben megállapított mennyiséget is ki kellett fizetnie a napi áron. Legrosszabb esetben még kötbért is terheltek rá, amit bírósági úton is érvényesíthetett a felvásárló.
Szabó István, a Békés Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal földművelésügyi igazgatóhelyettese örülne, ha a parlament elfogadná a törvényjavaslatot. Hangot adott azon véleményének is, hogy szükség volna arra, hogy az ágazat szereplői szerveződjenek, értékesítési szervezeteket hozzanak létre. Ezáltal hangsúlyosabban képviselhetnék érdekeiket szerződéskötéskor.
Gabonaszövetség szerint ugyanakkor nincs szükség a törvényjavaslatra, a jelenlegi jogszabályok elegendőek a helyzet kezeléséhez. Lakatos Zoltán, a Magyar Gabonafelvásárlók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége elnöke szerint ráadásul a tervezet ellentétes az európai gyakorlattal is. Ha a javaslat életbe lép, a nagy cégek akár ki is vonulhatnak Magyarországról.