Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatósága által kiállított engedély szerint a szervezet hozzájárulását adta a betakarított, érett kukorica állattakarmányként való hasznosítására (92 százalékos propionsavas kezelés után ) - vagy ahogy a levél fogalmaz: megsemmisítésére.
A botrány kirobbanásakor a zéró tolerancia elve érvényesült, azaz a beérés előtti teljes megsemmisítés, ezt azonban az MGSZH saját bevallás szerint néhány esetben feloldotta, ugyanis akik nyáron nem vágták ki időben a kukoricájukat, végül betakaríthatták és takarmányként hasznosíthatták, vagy a későbbi felhasználóknak értékesíthették a termést.
Egy név nélkül nyilatkozó kutató szerint elképzelhető az is, hogy a nyáron kifogásolt földeken nem is volt GMO-szennyezés. Elmondása szerint már a propionsavas módszer engedélyezése is ennek közvetett elismerése, hiszen a génkezelt kukorica attól még GMO marad, igaz, tovább legalább nem szaporítható.
Az ügyben érintett vetőmag-forgalmazó cégek közül a Monsanto és a Pioneer már júliusban jelezte: nem értenek egyet az MGSZH állításával, ezért keresetet nyújtottak be ellenük. Biztosak benne, hogy az általuk idehaza forgalmazott kukorica nem genetikailag módosított. A cégek állították: a forgalmazott vetőmag GMO-mentességét akkreditált nyugat-európai laborok eredményei bizonyítják.
A Pioneer Zrt. igazgatója, Máté József a Világgazdaságnak elmondta: "A keresetünk továbbra is él, tárgyalás még nem volt, de addig is önként vállaltuk a kárrendezést. Minden költséget egybevéve nekünk körülbelül másfél millió dollárba került az ügy, a fő célunk mégsem a pénz behajtása, hanem az, hogy bíróság mondja ki a határozatok jogtalanságát. Meggyőződésünk, hogy a mérés nem volt megfelelő, a vizsgált kukorica nem volt genetikailag módosított." Máté ugyanakkor hozzátette: "Az MGSZH azóta igyekszik konstruktívan hozzáállni a kérdéshez, tudomásunk szerint már nemcsak egy ember, hanem kettő végzi a teszteket."
Czepó Mihály, a Monsanto szóvivője lapunknak elmondta: "A Vetőmag Szövetség és Vidékfejlesztési Minisztérium közötti egyeztetések eredményeképp ma már minden vetőmagtételt jó előre megvizsgálnak a megfelelő akkreditációt szerzett laborok, valamint átlátható és betartható szabályok érvényesek a vetőmag-kereskedelemre. A vizsgálatokhoz szükséges mintákat tehát ma is folyamatosan ellenőrzik, csak azok kerülhetnek forgalomba, amelyekből GMO-tartalmat nem mutattak ki" - írja a vg.hu.