Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Országgyűlés a 2012. évi CXXVI. törvényben rendelkezett az új Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara létrehozásáról. A minden eddiginél szélesebb bázison megalakuló új köztestület kiterjed a teljes élelmiszer-előállítási láncra, azaz alanyi jogon tagja lesz a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az agráripar és a vidékfejlesztés minden piaci szereplője - az őstermelőktől a nagyvállalatokig, a termelőktől a kereskedőkig. A jogalkotó célja: erős, egységes és korszerű köztestületet létrehozni a magyar agrárium támogatására, versenyképességének erősítésére és érdekeinek hatékony védelmére.
A törvény szerint az új kamarának az országos kamarai választásokat követően, legkésőbb 2013. március 31-ig kell megalakulnia. Küldötteit, testületeit és tisztségviselőit 5 évre választják, az "1 tag - 1 szavazat" elve alapján. A jelenlegi megyei agrárkamarák a megalakulással egyidőben egyetemleges jogutódlással beolvadnak az egységes országos kamarába. A vidékfejlesztési miniszter a 2013. február 1-21. közötti időszakot jelölte ki az országos agrárkamarai választásokra, amelynek előkészítéséért és lebonyolításáért a Magyar Agrárkamara 20 tagú Átmeneti Elnöksége a felelős.
VÁLASZTÓI NÉVJEGYZÉK
A választói névjegyzékre a törvény szerint azok a tagságra kötelezettek kerülhettek fel, akik 2012. november 30-ig bejelentkeztek az agrárkamarai nyilvántartásba, és megfizették az 5.000,- Ft-os egyszeri regisztrációs díjat. Ennek közel 200 000 leendő tag tett határidőig érvényesen eleget, és szerzett ezáltal jogot a kamarai választásokon való részvételre. (A kamarai tagság természetesen alanyi jogon automatikusan jár azon tagságra kötelezettek számára is, akik november 30-ig nem regisztráltak. A bejelentkezési lehetőség továbbra is folyamatosan él a kamara honlapján, azonban a 2013-as választásokon való részvételre nézve a november 30-i határidő jogvesztő volt.)
A regisztrációs adatok ellenőrzése és a megfelelő adategyeztetések elvégzése után az Átmeneti Elnökség 2013. január 9-i ülésén elfogadta a 2013-as választások választói névjegyzékét, és megállapította a megyénként megválasztható kamarai küldöttek számát. 19 megyében összesen 1230 kamarai küldöttet fognak megválasztani február 1-21. között. A névjegyzék a törvény szerint nyilvános, és 2013. január 18-tól megtekinthető a Magyar Agrárkamara székhelyén. A választói névjegyzékre felkerültek valamint a megválasztható kamarai küldöttek megoszlása megyénkénti bontásban elérhető az Agrárkamara honlapján (www.agrarkamara.hu).
Az Átmeneti Elnökség január 25-ig levélben értesíti a választókat, illetve azokat is, akik valamilyen okból (téves, érvénytelen vagy valótlan adatok megadása miatt) nem kerültek fel a választói névjegyzékre. Ez utóbbiak február 5-ig jogorvoslatért folyamodhatnak az Országos Kamarai Választási Bizottsághoz.
VÁLASZTÁSI SZABÁLYOK
A választások előkészítéséért felelős agrárkamarai Átmeneti Elnökség 2013. január 9-i ülésén elfogadta a 2013-as választások eljárási szabályzatát, amely az "1 tag - 1 szavazat" elvre épül. A dokumentumot Dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter január 9-én hagyta jóvá és látta el kézjegyével. A szabályzat teljes terjedelmében letölthető az Agrárkamara honlapjáról.
A voksolás listás rendszerű lesz, azaz a megyei küldött-jelölteket tartalmazó listákra lehet szavazni. Jelöltlista állítására az országos ágazati érdekképviseleti szervezetek és azok országos szövetségei jogosultak (közös lista is állítható). A jelöltállító szervezeteknek megyei küldöttlistáikat 2013. január 21-én kell leadniuk a Magyar Agrárkamara hivatalos helyiségében. A listákat úgy kell összeállítani, hogy az új kamarában összefogott különböző ágazatok érdekeinek arányos képviselete biztosított legyen.
A megyei küldöttválasztásokat február 1-15. között, megyénként több meghirdetett időpontban és helyszínen, közjegyző jelenlétében tartják meg. A szavazás megkönnyítése érdekében a választók az adott megyében bármelyik meghirdetett helyszínen leadhatják szavazatukat. Február 21-én minden megyében pótszavazást tartanak, ahol viszont már csak a választási névjegyzékre pótlólag (fellebbezés után) felkerültek voksolhatnak.
Az egyes megyékben meghirdetett szavazási helyszínek és időpontok január 20-tól megtekinthetők az Agrárkamara honlapján (www.agrarkamara.hu).
A választások után a megyékben 2013. március 9-én tartják majd meg a megyei alakuló küldöttgyűléseket, ahol megválasztják az országos kamarai küldötteket és a megyei kamarai tisztségviselőket. Az új nemzeti agrárkamara országos alakuló küldöttgyűlésére 2013. március 28-án kerül majd sor, ahol az alapszabály elfogadásával és az országos tisztségviselők megválasztásával jogilag is létrejön az új kamara.
A választásokkal kapcsolatos kérdésekben az érdeklődők hívhatják az Agrárkamara telefonos választási ügyfélszolgálatát a 06-80-911-078-as zöld számon, illetve írhatnak a valasztas@agrarkamara.hu e-mail címre.