Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Nem megalapozott közgazdasági számításokra épülőnek, hanem alapvetően ideológiai indíttatásúnak tekintik az agrarszektor.hu-nak nyilatkozó agrárgazdasági szakértők azt a napokban bejelentett lépést, amellyel a kormány a jövő évtől 1200 hektár felett száz százalékban elvonja a nagyüzemek területalapú alaptámogatásait. A döntés ágazati vélemények szerint leginkább az uniós SAPS-pénzek egy részének újraosztásaként értelmezhető, amellyel a kabinet a nagybirtokok rovására a hozzá köthető agrárklientúra igényeit igyekszik kielégíteni.
Kérdés csak az, hogy a pénzelvonás milyen mértékben hat az állattenyésztésre, mivel a hazai állatállomány - alapvetően a szarvasmarha- és a sertéslétszám - jelentős része a most sújtott nagyüzemi cégekben koncentrálódik. A 3,1 milliós sertésállomány kétharmadát és a 788 ezres szarvasmarhalétszám felét társas vállalkozások tartják, és a statisztikák azt mutatják, hogy a kormány által preferált kis- és középgazdasági kör nem igazán foglalkozik állattenyésztéssel. Egyes felmérések szerint kétharmaduk ma sem foglalkozik állattenyésztéssel, és valószínűleg ezután sem kívánja lecserélni a sokkal jövedelmezőbb növénytermelést "az éjjel-nappali elfoglaltságot jelentő, jóval macerásabb" állattartásra. Nem beszélve arról, hogy a hatékony telepek kialakításához tőkeigényes beruházásokra van szükség, amelyek kis üzemméretben többnyire nem megvalósíthatók.
Más oldalról viszont az agrarszektor.hu-nak nyilatkozó állattenyésztők is indokoltnak tartják, hogy a kormány az eddigi SAPS-támogatások egy részét elvonja a növénytermelésből, mivel az uniós Közös Agrárpolitika (KAP) sokkal több pénzt juttat ez utóbbi szektornak, és ez a két ágazat - az állattenyésztés és a növénytermelés - között feszültséget teremt. Az állattenyésztők is megosztottak azonban az ügyben, hiszen egy részüknek szintén vannak SAPS-támogatásokat hozó területeik, míg másoknak nincsenek, így a kormánydöntés a nagyobb állattartókat sem érinti azonos módon. Szakértők szerint például a sertéstartás akár föld nélkül is elképzelhető, míg a szarvasmarha-ágazatban ma szinte minden gazdálkodónak van területe. (A juh- és a baromfiágazatban sokkal jellemzőbb, hogy az állattartást nem koncentrált cégek, hanem magánszemélyek végzik, bár - például a baromfiszektorban - nem ritka a "nagyüzemi méreteket" elérő termelő sem).
Mivel a pénzelvonás a nagy állattenyésztő cégeket is sújtja, a kormány elhatározása ellentétes az állattenyésztés kiemelt fejlesztését célzó, szintén beharangozott tervekkel. Ráadásul további visszásságot szül, hogy a fideszes parlamenti többséggel elfogadott új földforgalmi törvény az állattartóknak 1800 hektáros kedvezményes birtokmaximumot engedélyez az 1200 hektáros általános felső birtokkorlát helyett, miközben a mostani döntés a SAPS-összegeket, az 1200 hektár feletti, kedvezményes állattenyésztési területekről is elvonja.
A kormány az ellentmondást úgy igyekszik feloldani, hogy a bejelentések szerint növeli az állattenyésztést szolgáló nemzeti támogatásokat 2015-2020-ban, illetve a nagy cégektől elvont - a nyilatkozatok szerint évi 20 milliárd forintos - összeget állattenyésztési vidékfejlesztési pályázatokra fordítja. Az agrarszektor.hu-nak nyilatkozó szakértők azonban egyelőre nem látják a megfelelő biztosítékokat arra, hogy az átcsoportosított, illetve a többletként kilátásba helyezett költségvetési pénzeket az állattartók miként vehetik majd igénybe, ezért azok felhasználásához garanciákat várnak a kormánytól. "Ha megfelelő garanciák lesznek, az ügy rendben van, ha nem, a mostani pénzelvonás és semmit sem használ majd az állattenyésztésnek" - fogalmaztak.
A nagy állattenyésztő társaságokat a támogatás-csökkentéssel és a beígért plusztámogatásokkal kapcsolatban egyelőre a kivárás jellemzi, de egyesek válaszlépésként máris kilátásba helyezik, hogy a jövő évtől elbocsátják azokat a munkavállalóikat, akiket eddig "szociális alapon" foglalkoztattak. A legtöbb cégre ugyanis jellemző volt, hogy szociális feladatokat is ellátva alkalmaztak dolgozókat a kisebb településeken. Másrészt a társaságok fontolóra vehetik, hogy a pénzelvonás miatt visszamondják haszonbérleteiket kevésbé értékes területeikre, ami földhasznosítási gondokat is okozhat azoknál a földtulajdonosoknál, akik maguk nem kívánják művelni földjeiket.
Bár a várható állattenyésztési vidékfejlesztési pályázatok részletei nem ismeretesek, egyes vállalatok már most azt fontolgatják, hogy el sem indulnak a tendereken, hanem inkább elhalasztják beruházásaikat a "kormánytámadások és a gazdálkodási kockázatok" növekedése miatt. Elvont pénzeik visszaszerzési esélyeit eleve csökkenti, hogy a pályázatokat a kabinet "szektorsemleges" módon, jóval nagyobb termelői köre kívánja meghirdetni, de az is kérdéses, hogy a támogatáscsökkenésre mit lépnek majd a hitelező bankok. Ennek ellenére sok helyen megtarthatják a versenyképesen termelő állatállományokat, de a fejlesztések várható visszafogása a kormány állománynövelő terveinek megvalósítását megkérdőjelezi, a kevésbé hatékony nagyüzemi állattartásnál pedig nem csak a dolgozói munkahelyek, hanem az állatlétszám leépítésével is járhat.