Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hosszas előkészítés után elhárulhatnak a jogi akadályok az elől, hogy úgynevezett ellenőrzési díjat lehessen bevezetni minden Magyarországon forgalomba hozott, földrajzi jelzés nélküli borra. A piacszabályozási feladatokat is ellátó HNT keddi rendkívüli tanácsülésén döntött arról, hogy a literenként 30 forintos ellenőrzési díjat életbe lépteti.
A tanács azonban csak saját tagjaira nézve hozhat intézkedéseket, ezért az agrártárca külön jogszabályára van szükség ahhoz, hogy az ellenőrzési díjat valamennyi piaci szereplőre - így a nem HNT-tag borimportőrökre is - ki lehessen terjeszteni. A minisztérium rendelete várhatóan napokon belül megjelenik, és ez egyúttal azt is jelenti, hogy az ellenőrzési díjat a hazai és a külföldi FN-borokra egyaránt meg kell majd fizetni.
A HNT szerint ugyanakkor a magyar borvidékek már az idei szüret előtt módosították a termékleírásokat, így az FN borkategóriát most már főként az importborok, illetve - kisebb részben - a hazaival házasított importborok teszik ki. Ezért az ellenőrzési díj alapvetően a külföldi FN-borokat sújtja majd, de - érvel a nemzeti tanács - az új rendszer azzal is előrelépést hozhat, hogy a fokozottabb ellenőrzések várhatóan háttérbe szorítják azokat a borokat, amelyek eddig áfacsalással jutottak az üzletekbe Így tisztábbá válhat a verseny a magyar piacon, a hazai termelők értékesítési lehetőségei pedig javulhatnak.
Az intézkedés bevezetése jelentősen csúszott, mivel a HNT az új szabályozást eredetileg szeptember 15-től, majd október 15-től kívánta hatályba léptetni. Sokáig nem született azonban konszenzus az illetékes tárcák között abban, hogy az importra vonatkozó kiterjesztést miként lehet EU-konform módon végrehajtani, ezért az ügy több közelmúltbeli kormányülés napirendjén is szerepelt.
A HNT eredetileg olyan ellenőrző jegyes rendszert kívánt alkalmazni, amely az "ellenőrzési díj" kifejezést nem tartalmazta. Az ellenőrzési díj bevezetéséről a szervezet keddi tanácsülésén döntött, mivel a minisztériumi jogi egyeztetéseken ez bizonyult a jobb megoldásnak. A most elfogadott módszerrel a forgalmazók felelőssége nagyobb lesz, az ellenőrizhetőség pedig javul - közölte az agrarszektor.hu-val Tornai Tamás, a HNT elnöke.
A 30 forintos literenkénti ellenőrzési díjat azokra az FN-borokra kell megfizetni, amelyekre a piaci szereplők október 14-én, vagy azt követően kértek származási igazolásokat. A külföldi boroknál pedig a díjfizetés azokra a tételekre vonatkozik majd, amelyeket az agrártárca "kiterjesztési" rendeletének megjelenését követően hoznak forgalomba a magyar piacon.
Az ellenőrzési díjat a forgalmazóknak a HNT számlájára kell megfizetniük, majd szintén a HNT-től kérhetik a díjfizetés igazolásául szolgáló, egyedi sorszámú ellenőrző jegyeket. Ez utóbbiak igénylésekor tételenként igazolniuk kell FN-boraik eredetét is, az ellenőrzésekkor pedig kiszerelési egységenként, borospalackonként azt is bizonyítaniuk kell, hogy a polcokra kerülő tételek után az ellenőrzési díjat lerótták. Bár a díjfizetést nem feltétlenül a kiváltott ellenőrző jegyekkel kell alátámasztaniuk, a HNT szerint mégis az öntapadós jegyek felragasztása lehet a legkézenfekvőbb megoldás, így ilyen megjelölésű palackokkal hamarosan a fogyasztók is találkozhatnak a boltokban.
Mint ismert, a sokszor dömpingáras - elsősorban Olaszországból származó - borok importja egyre nagyobb feszültséget okoz a hazai piacon, mert időről-időre a szőlőfelvásárlási árak letörésével fenyeget. Különböző statisztikák szerint a behozott olasz borok mennyisége eléri az évi 500-600 ezer hektolitert, így a teljes magyar éves bortermelés 20 százalékának is kiteheti. Az importborokból általában alacsony árkategóriájú FN-borok készülnek, amelyek főként a kunsági borvidék hasonló borainak jelentenek konkurenciát.