Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Miniszterelnökség ezzel a hiánypótló módosítással egészítette ki azokat a korábbi rendeleteket, amelyek az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló agrár-vidékfejlesztési támogatásokról szólnak. Egyúttal olyan visszafizetési konstrukciót alakított ki, amely akkor lép életbe, ha a gazdálkodók nem teljesítették a pályázati feltételeket.
A módosítás 50 korábbi tárcarendeletet érint - közölte az MTI. Az első, a visszafizetésről intézkedő változtatás az építéssel nem járó gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez nyújtandó támogatásokatszabályozó rendelethez kapcsolódik. Amennyiben az ügyfél üzemének mérete - a támogatási kérelem benyújtásának évétől számított negyedik évre - a pénzügyi tervben vállalt mérettől 30 százaléknál többel marad el, úgy köteles a 30 százalékot meghaladó elmaradáson túli minden százalékpont után, a támogatási összeg fél százalékát visszafizetni. A visszafizetés azonban nem lehet több a támogatás 15 százalékánál. Vagyis 60 százalékos elmaradásnál jár vissza a támogatás 15 százaléka.
A másik csoportot az állattartó telepek korszerűsítéséhez nyújtott támogatások alkotják, amelyeknél kevésbé szigorúak a nem teljesítés esetén alkalmazott szabályok. Ha a termelők a negyedik évben 30 százalékkal maradnak el a pénzügyi tervben erre az évre vállalt árbevételtől, úgy a 30 százalékot meghaladó elmaradáson túli minden százalékpont után a támogatási összeg fél százalékát kell visszafizetniük. A visszafizetett összeg azonban nem lehet több a támogatás 5 százalékánál.
Egy másik rendelet a kertészeti gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez nyújtott támogatások feltételeire vonatkozik. Amennyiben a pályázatot igénybe vevő fél, a támogatási kérelemben vállalt átlagos alkalmazotti létszámnál kevesebbet foglalkoztat az üzemeltetési kötelezettség harmadik évétől, akkor - hiányzó foglalkoztatottanként - a támogatás 2 százalékát kell visszafizetnie, de a visszafizetés nem lehet több 300 ezer forintnál.
A határozat kiegészíti a fiatal gazdálkodóknak szóló pályázatot is. Amennyiben a fiatal vállalkozó üzemének mérete a negyedik évre vállalt mérettől 20 százaléknál többel marad el, úgy a 20 százalékot meghaladó elmaradáson túli minden százalékpont után, a támogatási összeg fél százalékát kell visszafizetnie. Azonban a visszafizetés nem lehet több a támogatás 15 százalékánál.
A tegnap óta életbe lépett szabályozás a fentieken túl a támogatott gazdaságok adatszolgáltatásának formáiról is rendelkezik.
Enyhülnek például az elszámolási kötelezettség általános eljárási szabályai, így több száz folyamatban lévő ügy kaphat kedvező elbírálást, és az ügyfelek kihasználhatják a még hátralévő megvalósítási és utolsó kifizetési kérelem benyújtási időszakot. A folyamatban lévő másodfokú vagy bírósági eljárásokra átmeneti rendelkezés vonatkozik, így a gazdálkodókat akkor sem éri hátrány, ha a döntéshozatalig lejár a megvalósítási határidő vagy éppen túl kevés idő jutna a megvalósításra. Ennek köszönhetően az érintettek hatékonyabban használhatják fel a rendelkezésükre álló forrásokat és teljesíteni tudják pénzügyi kötelezettségeiket.
Bizonyos fogalmak módosításával, pontosításával a gazdálkodókra lényegesen kisebb teher hárul, mentesülnek az indokolatlan büntetések megfizetése alól, hozzájárulva így versenyképességük erősítéséhez.
Az utolsó kifizetési kérelmek benyújtásával kapcsolatos felesleges előírások is módosultak, a gazdák számára követhetőbbé váltak. Ezáltal a kérelmek feldolgozásának folyamata is egyszerűbbé válik, kevesebb ellenőrzési pontot tartalmaz. A gazdálkodók eddig sokszor aránytalan terhein az egyes jogcímrendeletek technikai módosításai is egyszerűsítenek.
A rendeletek módosítása a gazdák támogatása mellett hozzájárul a 2007-2013 közötti ciklusban lekötött, Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból kifizetett pénzösszegek optimálisabb felhasználásához is - hangoztatja közleményében a Miniszterelnökség.