Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az idén 313,45 forintos árfolyammal kell átszámítani az euróban kifejezett területalapú és egyéb közvetlen agrártámogatásokat - közölte a Földművelésügyi Minisztérium. Az átváltást mindig az Európai Központi Bank szeptember 30-án megállapított árfolyama határozza meg. Eszerint 313,45 forinttal kell kalkulálni a legnagyobb részarányt képviselő területalapú alaptámogatásoknál és zöldítési kifizetéseknél, vagy például a fiatal gazda és a termeléshez kötött jogcímeknél is.
A SAPS-alaptámogatás és a zöldítés teljes idei összege 353,8 milliárd forint, és ez az FM számításai szerint 12,4 milliárd forinttal haladja meg a tavalyit, amely 341,4 milliárd forint volt. (Igaz, akkor a mostaninál kisebb, 310,57 forintos átváltási euró árfolyammal kellett számolni).
MTI-fotó: Czeglédi Zsolt
A Földművelésügyi Minisztérium saját hatáskörben már döntött arról, hogy október 16-tól az alap- és a zöldítési támogatásokból az idén is előleget fizet. Brüsszel pedig már korábban hozzájárult ahhoz, hogy ez évben a szokásos 50 százalék helyett a teljes támogatási összeg maximum 70 százalékot lehet kiutalni előlegként, és e lehetőséggel az FM közleménye szerint Magyarország él e lehetőséggel.
Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott egységes területalapú alaptámogatás keretösszege az idén 227,2 milliárd forint, amelyből egy hektárra várhatóan 45 525 forint jut. Zöldítési jogcímként pedig 2015-ben 126,5 milliárd forintot lehet fizetni, így hektáronként 25,354 forintra számíthatnak a gazdák. Ebből adódik, hogy az idén a SAPS és a zöldítés teljes összege hektáronként mintegy 70 880 forint lehet, és ez nagyjából megegyezik a tavalyi mértékkel.
A brüsszeli és a hazai döntések szerint október 16-tól tehát a 70 880 forintos összeg maximum 70 százalékát lehet kiutalni előlegként. Ez azt jelenti, hogy a SAPS-ból hektáronként legfeljebb 31 868 forintot, a zöldítési pénzekből pedig 17 748 forintot kaphatnak előlegként a termelők, vagyis október 16-tól együttesen körülbelül 49 616 forinthoz juthatnak.
A zöldítésért járó támogatási előleg ugyanakkor csak akkor fizethető ki, ha a SAPS támogatásoknál nem áll fenn jogvita vagy adategyeztetési kötelezettség és a termelők nem kérelmeztek ökológiai fókuszterületre kompenzációt - hívja fel a figyelmet az FM. Emellett további feltétel, hogy a zöldítési ellenőrzéseket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elvégezze és lezárja.