Kevesen gondolták volna, hogy ők mentették meg az idei évet

agrarszektor.hu
Nyolc százalékkal csökkent az idén a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke előző évi, változatlan áron, de folyó áron számítva nem változott. Ennek oka, hogy a mennyiségi csökkenést a felvásárlási árak növekedése kompenzálta. Az idén a növénytermelés szűkült, az árak viszont itt nőttek. Az állattenyésztés volumene ugyanakkor nőtt, de az árak ebben az ágazatban estek.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A növénytermesztés kibocsátásának volumene 8,6%-kal csökkent az első előzetes adatok szerint 2015-ben - közölte a KSH. Jelentősen, 30%-kal visszaesett a kukoricakibocsátás: a csökkenés egyrészt a magas előző évi bázissal, másrészt a növények számára kedvezőtlen száraz időjárással magyarázható. A főbb kalászosok volumene (a zab kivételével) azonban emelkedett, így összességében a gabonafélék kibocsátása 14%-kal mérséklődött. Az ipari növények kibocsátása 6,4%-kal csökkent, főként a repce, a dohány és a cukorrépa alacsonyabb volumene miatt. A takarmánynövények volumene 11, a burgonyáé 15%-kal csökkent, a kertészeti termékeké viszont 2,9%-kal bővült. A gyümölcstermés volumene 4,3%-kal csökkent, 26%-os drágulás mellett.

Az élő állatok kibocsátása ugyanakkor 6,7, az állati termékeké 3,5%-kal bővült, ezért az állattenyésztés teljes termelési volumene összességében 5,6%-kal emelkedett. Így az ágazat teljesítménye - a növényi termékek áremelkedése mellett - jelentős szerepet játszott abban, hogy a mezőgazdaság idei teljesítménye nem csökkent durván. A baromfi, a sertés, a szarvasmarha, az állati termékek közül pedig a tej kibocsátása is nőtt, de a felvásárlási árak csökkenése az állattenyésztési eredményeket rontotta. Főleg a tej jelentős áresése mérsékelte az egész termékcsoport árszínvonalát, de a sertés- és a baromfiárak is gondot okoznak.

Összességében a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke előző évi áron 8,0%-kal csökkent, folyó áron nem változott a KSH szerint. A volumen 3,1%-os csökkenését az árak 3,6%-os emelkedése kompenzálta. Utóbbi a növénytermesztést érintette elsősorban, mivel a termékcsoporton belül 7,5%-os volt a drágulás, az állatok és állati termékek árszínvonala ezzel szemben 1,9%-kal mérséklődött.

A folyó termelőfelhasználás volumene és árindexe is csak kissé emelkedett az első adatok alapján. A ráfordítások közül csak a takarmányok és az igénybe vett mezőgazdasági szolgáltatások felhasználása bővült.

A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 2,5%-kal nőtt. A termelési tényezők jövedelme 2,8, a vállalkozói jövedelem 5,9%-kal alacsonyabb volt. A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme ("A" mutató) 6,7%-kal csökkent.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?