Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Több ponton módosult az a pályázati felhívás, amelyet a Miniszterelnökség még tavaly december 28-án jelentetett meg az élelmiszeripar fejlesztésére a magyar Vidékfejlesztési Programban. A "mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás-hatékonyságának elősegítése" című felhívással mintegy 151 milliárd forintot szánnak élelmiszeripari beruházásokra.
A Miniszterelnökség február elején gyors egymásutánban kétszer is korrigálta a felhívást. Az első változtatás február 5-én, a második február 9-én jelent meg. A módosítások közül a február 5-i tartalmazza a lényeges korrekciókat, míg a második technikai jellegű változtatásnak tekinthető.
A február 5-i, tartalmi módosítás részeként változott a beadási határidő, pontosították és egyszerűsítették a felhívást, meghatározták a monitoring adatok körét, új értékelési rendszert alakítottak ki a foglalkoztatotti létszám növelésére, üzleti tervvel egészítették ki a mellékletet és az új munkahely fogalmának tisztázásával számos kiskaput zártak be. Emellett több más, kisebb változtatást is végrehajtottak.
2016. 02. 05. - A felhívás módosítása, pontosítása, beadási határidő változása
2016. 02. 09. - Adminisztrációs hiba miatti technikai módosítás
Új beadási határidő
A változtatás értelmében a pályázatokat első körben 2016. február 25. és 2016. április 25. között küldhetik be elektronikus úton a pályázók. Ezt eredetileg február 15-től tudták volna megtenni, tehát a beadási lehetőség 10 nappal később nyílik meg. Ez jó hír lehet a potenciális pályázók számára, mivel így több idejük marad a felkészülésre, és a Miniszterelnökség közleménye szerint a módosítással éppen ezt is kívánták elérni.
Monitoring adatszolgáltatás
Az adatszolgáltatással érintett adatokat általában évente kell majd megadni, korszerűsítéseknél pedig visszamenőleg 3 évre referenciaként is fel kell majd tüntetni. A monitoring során meg kell majd adni a nettó árbevételt, az élelmiszer-feldolgozásból származó nettó árbevételt, a projekttel létrehozott munkahelyek számát, a kedvezményezettnél alkalmazott minőségbiztosítási rendszerre vonatkozó adatokat, a teljes és az élelmiszer feldolgozásra jutó munkaerő felhasználást, az energetikára vonatkozó adatokat, illetve egyéb információkat is.
Foglalkoztatotti létszám: új értékelési rendszer
A régi felhívásban az új munkahelyek kapcsán a plusz pontok a következőképpen jártak: egy új munkahely esetén plusz három pont, kettő vagy annál több munkahely esetén plusz hat pont. A probléma ebben az volt, hogy a munkahelyekre járó plusz pont független volt az elnyert támogatási összegtől. Tehát ha valaki ötvenmillió forint támogatást nyert el, akkor is kapott plusz pontot az új munkahelyekre, mint aki tízmillió forintnyi pályázati pénzzel hozta létre azt az új munkahelyet.
A módosítás pont ezen a gyakorlaton változtatott, így munkahely-teremtési szempontból hatékonyabbak lehetnek a pályázati pénzek. A plusz pontok most már függnek az elnyert támogatási összegtől.
Az új pontozási szempontok így néznek ki
- Több mint 50 millió Ft / új munkahely: 0 pont
- 10- 50 millió Ft / új munkahely: 3 pont
- Kevesebb, mint 10 millió Ft / új munkahely: 6 pont
Új munkahelyek fogalma
Pontosították a létrehozott új munkahely definícióját is. A változás kapcsán tetten érhető a kormányzat munkahelyteremtő szándéka, amely valódi munkahelyeket és új foglalkoztatottakat kell, hogy jelentsen. A megváltozott előírásból kitűnik, hogy sok kiskaput igyekezett bezárni a Miniszterelnökség. Az újonnan felvett munkavállaló például nem lehet a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban a támogatást igénylőnél kölcsönzött munkaerőként dolgozó munkavállaló. További feltétel, hogy a felvett munkavállaló legutolsó bejelentett munkahelye nem lehet a támogatást igénylő
- kapcsolt vállalkozásának,
- partnervállalkozásának, vagy
- természetes személy közeli hozzátartozójának többségi tulajdonában álló vállalkozásnak a megvalósítás helyszíne szerinti megyében működő telephelye.
Üzleti terv
A pályázati felhívás mellékletei közé bekerült az üzleti terv is. Ez egy sablon excel fájl, amelyet a kitöltési útmutató alapján kell majd kitölteni. Az üzleti tervre 55 pontot (a maximum 100 pontból) kaphatnak a pályázók, így fontos a minőségi üzleti terv.
Egyéb módosítások
A módosítás értelmében bővült az elfogadható minőségi rendszerek köre is, így elfogadható most már a Magyar Agrárgazdasági Minőségi Díj (MAMD) is. Ez korábban nem szerepelt a felhívásban.
Az elszámolhatóság további feltételei fejezetrész is bővült. Például a tervezési dokumentációk kiállítási dátuma nem lehet korábbi, mint 2014. január 1. Ide került még bele a következő megkötés is: "a projekt részét képező gép/berendezés beszerzéséről szóló megrendelés/szerződés, az azokhoz kapcsolódó számla, egyszerűsített számla, előlegszámla vagy előlegbekérő kiállításának, teljesítésének és kiegyenlítésének dátuma nem lehet korábbi a támogatási kérelem benyújtását követő napnál."
A teljes élelmiszeripari felhívás ezen a linken is megtekinthető.