Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Több ponton módosulnak 2017-ben a termeléshez kötött agrártámogatások, illetve a zöldítésre vonatkozó szabályok - jelentette be Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) helyettes államtitkára a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (Agrya) konferenciáján. A változtatásokkal egyszerűbb és átláthatóbb lehet a rendszer. Mind a termeléshez kötött támogatásokhoz, mind a zöldítési pénzekhez az úgynevezett közvetlen kifizetéseken belül juthatnak hozzá a gazdák.
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2016: két nap, 70 előadó, 800 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái
A helyettes államtitkár bejelentése szerint a legfontosabb módosítások a következők lesznek:
- A rizsnél hektáronként 2,5 tonnás hozamot kell igazolni 2017-ben a termeléshez kötött támogatás feltételeként.
- Változik a támogatható zöldségek köre, és új vetőmagnormákat vezetnek be.
- Jövőre bővül az ökológiai jelentőségű másodvetésben vethető fajok listája, például a sziki kenderrel és a fekete zabbal. A nitrogénmegkötő növényeknél a hazai termesztési technológiához igazítják a bab termesztési idejét .
- Támogathatók lesznek a zöldségnek minősülő fűszernövények, az olajtök, az étkezési burgonya, valamint az intenzív és a hagyományos gyümölcsök is. Kikerül viszont a támogatotti körből például az olajretek.
- A zöldítésen belül az ökológiai jelentőségű másodvetéseknél fenntartási időszakot írnak elő. Így a vetéstől számított legalább 60 napig az ökológiai jelentőségű másodvetést a gazdálkodó nem forgathatja be.
- A spárga és az óriás virágosnád zöldítési szempontból állandó kultúrának minősül.
Feldman Zsolt tájékoztatása szerint az idei egységes kérelem egyik legfontosabb változása az volt, hogy bevezették az úgynevezett sárga lapos rendszert. Ha a helyszíni ellenőrzésre kiválasztott termelőknél csekély mértékű túligénylést tapasztaltak, akkor csökkentett - 50 százalékos - szankciót kapott a gazdálkodó. De ha a következő évben ismét túligénylést tapasztalnak nála, akkor a tárgyévben a normál szankcióval sújtják és a tárgyévet megelőző évre is kiróják rá a csökkentett és normál szankció különbségét is. Az idén ugyanakkor bevezették az előzetes ellenőrzést is, amely lehetővé teszi a gazdáknak hibáik előzetes szankciómentes javítását az egységes kérelemben.