Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
2017-ben csaknem 60 ezer bevallást készítettek az élelmiszerlánc-szereplők a június végi adatok szerint, ami 11,5 milliárd forintot meghaladó felügyeleti díjat jelent. A befizetett összeg nagyságrendileg megfelel az előzetes várakozásoknak, a 2016-os év hasonló időszakához képest néhány százalékos növekedés figyelhető meg - tájékoztatta a Nébih az agrárszektor.hu-t.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 2012-ben bevezette a felügyeleti díjat, és előírta a felhasználásáról szóló beszámoló készítését. A felügyeleti díj megosztandó közhatalmi bevétel a megyei kormányhivatalok és a Nébih közt.
A befolyt felügyeleti díjat a Nébih teljes mértékig az élelmiszerlánc-felügyelet tevékenységeire használja fel, bár ez - a hivatal közlése szerint - az elmúlt évekhez hasonlóan a feladatok forrását csak részben biztosítja. A fejlesztési keretből az elszámolás alapján felhalmozási típusú beszerzések, fejlesztések valósulnak meg, ezek aránya 10 százalék.
A díjakból származó bevétel hozzájárul a Nébih laboratóriumi műszereinek és informatikai rendszereinek fejlesztéséhez, illetve a laboratóriumi épületek korszerűsítéséhez is. A befolyt összeg egy része a minőségi, biztonsági, kedveltségi komplex vizsgálatok, továbbá az élelmiszerlánc-szereplők és a vásárlók szemléletformálása, tájékoztatása érdekében kerül felhasználásra.
A felügyeleti díj felhasználásáról az országos főállatorvos évente beszámolót készít. 2015-ben (ezek az elérhető legfrissebb adatok) a Nébih csaknem hárommillió laborvizsgálatot végzett el, valamint 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki, míg az áfa-adóelkerülés megelőzése 2 milliárd forintos bevételt hozott.
A kormányhivatalokat megillető felügyeleti díjbevétel felosztása a Miniszterelnökség rendelkezései szerint történik. Itt figyelembe veszik az egyes megyei kormányhivatalok közötti feladatmegoszlás eltérő volumenét.
Az élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak (állattenyésztőknek, takarmány-előállítóknak, élőállat-szállítást végző vállalkozásoknak, állatgyógyászati termékek gyártóinak, laboroknak, növény- és vetőmag-termesztőknek, növényvédő szer gyártóknak, élelmiszergyártóknak, vendéglátóhelyeknek) 2012-től élelmiszerlánc-felügyeleti díjat kell fizetniük. A felügyeleti díj mértéke az előző naptári év bevételének 0,1 százaléka.
Amennyiben a felügyeleti díj összege nem éri el az ezer forintot, ez esetben be kell vallani, de nem kell megfizetni a díjat. Mentesülnek a felügyeleti díj bevallása és megfizetése alól azok az őstermelők, akiknek az adóévben megszerzett támogatással csökkentett árbevétele nem haladja meg a 8 millió forintot.