Szőlő aranyszínű sárgasága: már egy kicsit nagyobb területen

agrarszektor.hu
A Nébih vizsgálatai alapján egy kicsivel nőtt csak a szőlő aranyszínű sárgaságával érintett terület. Az új eseteket a korábbi pufferzónán belül detektálták. A betegség nem gyógyítható, megelőzését viszont támogatják.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazmás betegség 2013-ben jelent meg először Magyarországon, Zala megyében. A fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet, a beteg növények száma évente megtízszereződhet. A betegséget csak meglőzni lehet, méghozzá fő vektora, az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) irtásával. Ehhez a termelők állami támogatást is kapnak, melynek mértéke a növényvédőszer vételárának 75 százaléka, illetve a gépi bérmunka-szolgáltatás ellenértékének 75 százaléka, de szőlőültetvény-hektáronként legfeljebb 12 000 forint.

A Nébih szakmai irányításával idén is folyamatos felderítést végeznek az aranyszínű sárgaság (Flavescence dorée) jelenlétének felmérésére. A betegség szőlőből történő laboratóriumi kimutatására a késő nyári-őszi időszak a legmegfelelőbb, mert ilyenkor a legnagyobb a kórokozó koncentrációja a levelekben. Az idei vizsgálatok eredményeként a Nébih referencia-laboratóriuma Zala megyei és a Pécsi borvidékről begyűjtött levélmintákból mutatott ki fertőzést. Az újabb beteg tőkék a korábbi években azonosított fertőzött területek pufferzónájában találhatók.

Az illetékes megyei kormányhivatalok a betegség felszámolására hatósági intézkedéseket rendelnek el, ideértve a növény-egészségügyi zárlat elrendelését a fertőzött tőkéktől számított 1 km-es körben, továbbá az összesen 4 km sugarú, fertőzés miatt körülhatárolt terület meghatározását.

A Nébih számít a szőlőtermesztők tudatos és aktív közreműködésére a tünetek megjelenésének folyamatos figyelésében, hatósági bejelentésében, a kabócák elleni növényvédő szeres védekezésben és az elhanyagolt ültetvények felszámolásában.

(Forrás: Nébih)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?