Phil Hogan ragaszkodik az agrártámogatási plafonhoz, a tagállamok szabad kezet kérnek

agrarszektor.hu
Phil Hogan európai agrárbiztos úgy véli, jogos a közvélemény kritikája a nagyüzemek támogatási szintje miatt, ezért ragaszkodik a kifizetési plafon meghúzásához. A 100 ezer eurós felső határ bő 32 millió forintot jelent, de a fokozatos támogatáselvonás már 60 ezer eurónál (19,3 millió forint) elkezdődne. Hogy ez pontosan mekkora birtokméretet érintene, döntően attól függ, hogy mit értenének "közvetlen kifizetések" alatt. Egyelőre a plafon meghúzása sem élvez teljes támogatást.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

EZ IS ÉRDEKELHET

Phil Hogan ismét védelmébe vette a kifizetési plafont (capping), mivel szerinte ez tenné a támogatásokat igazságosabbá és célzotabbá. Mint ismert, a bizottsági javaslat szerint a közvetlen kifizetések degresszív módon csökkennének 60 ezer euró felett és 100 ezer eurónál egyetlen üzem sem kaphatna többet éves szinten. Mint arról már az agrárszektor.hu is beszámolt, az elvonásokkal érintett üzemnagyság nagyban függ attól, hogy mit értenek majd közvetlen kifizetések alatt. A hektáralapú alaptámogatást, a zöldítést, a termeléshez kötött támogatásokat, a fiataloknak járó többletkifizetést vagy egyéb normatív összegeket is? Az sem mellékes, hogy a kapott támogatással szembe állítható lesz-e majd az alkalmazottakra kifizettett munkabér? Ezek a máig tisztázatlan részletek döntően befolyásolják  majd az üzemek gazdálkodási feltételeit, és akár tömeges cégdaraboláshoz is vezethetnek.

A kérdéskörben az állam- és kormányfők döntenek majd szeptemberben, amikor a többéves költségvetési sarokszámok is rögzítésre kerülnek. Hogan azzal védi a koncepciót, hogy a nagyobb üzemeknek fajlagosan kisebb jövedelemstabilizáló támogatásra van szükségük a talpon maradáshoz, mint a kisebbeknek. Elismeri azonban, hogy a foglalkoztatást segíteni kell az agárriumban, ezért a munkaerőköltségeket célszerű  "levonni" a kapott a támogatásból, ezzel az adott üzem a "kifizetési plafon alá tudja vinni"  a támogatási szintet. Hogan szerint egy regionális munakerőköltség-kalkuláció alapján a családi gazdaság tagjaira is alkalmazható ez az eljárás.

A kifizetési plafon révén megtakarított összegek a tagállam kasszájában maradnának. Hogan azonban világossá tette, hogy az így felszabaduló pénzeknek a kisebb gazdaságok jövedelemstabilizálását kell szolgálniuk. A magyar gyakorlat eddig "csak" az alaptámogatást vonta el az 1200 hektár feletti gazdaságoktól, majd termeléshez kötött támogatásokra fordítottuk a megtakarított pénzt. Ez valóban célzott dotáció volt, és nem egy abszolút elvárásmentes ajándékpénz a kisgazdaságoknak. Hogan a hagyományos, európai családi gazdaságok védelmében tartja szükségesnek a kicsik extratámogatását. Az agrárminiszterek decemberi tanácskozásán a tagállamok többsége úgy nyilatkozott, hogy maradjon meg a támogatási plafon önkéntes bevezetése. (Eddig csak Magyarország alkalmazta a cappinget.) Ha mégis kötelező lenne bevezetni, akkor pedig mielőbb tudnunk kell, hogy mit értenek alatta, és lesz-e szabadon választható eleme.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?