Súlyos problémák a magyar mezőgazdaságban: ezekre a komoly intézkedésekre van szükség

agrarszektor.hu
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) készített egy anyagot, amely egyfajta iránymutatást ad arról, hogy milyen intézkedésekre lenne szükség a magyar mezőgazdaságban - hangzott el a Portfolio Agrárszektor Kelet-magyarországi Agrárfórumán Hajdúböszörményben. Hiába volt ugyanis nagyon jó évtizede az ágazatnak, vannak olyan problémák, amelyek akadályozzák a növekedés kiteljesedését. Emellett óriási gondot jelent az is, hogy a mezőgazdaság megítélése nem túl jó a társadalomban, ezért ennek megváltoztatására sokkal több figyelmet kell fordítani a jövőben.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Magyarország agroökológiai potenciálja 18-20 millió ember élelmiszerellátását tenné lehetővé - kezdte előadását Papp Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakmai főigazgató-helyettese. A magyar mezőgazdaságnak nagyon jó évtizede volt, folyamatosan emelkedett a kibocsátás, és üzemi szinten az elérhető jövedelem is növekedett. Vannak azonban olyan dolgok, amelyek akadályozzák ennek a a növekedésnek a a kiteljesedését, ezért a kamara készített egy stratégiai programcsomagot, amely kilenc fő beavatkozási pontot, valamint ezekhez tartozó különböző intézkedéseket tartalmaz.

Egyik ilyen pont a modernizáció, mert fontos lenne a jelenleginél is jelentősebb fejlesztési forrásokat és lehetőségeket biztosítani - mondta Papp Gergely. Elengedhetetlen a technológiafejlesztés, a hazai KFI kapacitások erősítése, az oktatás, illetve a képzés színvonalának emelése, illetve a szaktanácsadási rendszerek szakmai felkészültségének fejlesztése. Ehhez szükség van arra, hogy a fejlesztési és beruházási célokra az eddigieknél is több pénz jusson majd a jövőben, ehhez pedig az kell, hogy az új Közös Agrárpolitika (KAP) Magyarország számára kedvezően alakuljon.

A támogatáspolitikával kapcsolatban is vannak teendők - hangsúlyozta a szakember. Függetlenül a 2020 utáni Közös Agrárpolitikáról szóló tárgyalások eredményétől, a kamara szükségesnek látja, hogy 2 000 milliárd forint támogatási forrás álljon a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és a vidék rendelkezésére a következő vidékfejlesztési programban. Emellett külön figyelmet kell fordítani mind a hazai, mind pedig a nemzetközi szinten versenyképes, vagy azzá tehető vállalkozások számára is - tette hozzá.

EZ IS ÉRDEKELHET
A termőfölddel kapcsolatos legfontosabb intézkedések között az új öröklési szabályok kidolgozását említette a főigazgató-helyettes, amelyekkel így meg lehetne gátolni az újratermelődést. Emellett szükség lenne az ügyvédkényszer megszüntetésére a kisebb értékű földek adásvétele esetén, illetve a földforgalmi törvény felülvizsgálatára is (a földcsere intézményének finomítása, a helyi földbizottságok szerepének megerősítése). Kiemelte, hogy ugyanakkor nem feltétlenül agressziv jogszabályi beavatkozási módszerekre van szükség: Magyarországon az elhalálozók mindössze négy százaléka végrendelkezik, ezért fontos lenne, hogy a mezőgazdaságban dolgozók ezt ne mulasszák el, illetve ne csak örökléssel adják a gazdaságot, hanem már időközben elkezdődjön a gazdaságátadás.

A működési formák átláthatóvá tétele is szükségszerű. A kamara tervei között szerepel a családi gazdaságok önálló jogi személyként való elismerése. Ez azt jelentené, hogy az alábbi elismert működési formákat javasolnák: őstermelő, egyéni vállalkozó, családi mezőgazdasági vállalkozás, gazdasági társaság.

Az adórendszerben is szükség lenne néhány változtatásra. Ilyen például, hogy a támogatási összeg nélkül számított mezőgazdasági bevételek 100 millió forint összeghatárig legyenek adómentesek. Illetve folytatni kell a megkezdett áfacsökkentést, kiterjesztve az alapvető élelmiszerek egészére, hiszen ahol ez már megtörtént, ott látványosan kifehéredett az ágazat - hangsúlyozta Papp Gergely. 

Papp Gergely

Fontos a termés és jövedelembiztonság, ezzel kapcsolatban a kamara az alábbi intézkedéseket fogalmazta meg: a jelenlegi 80 000 hektáros öntözött terület nagyságát 20 éven belül legalább egy millió hektárra kell emelni. Elengedhetetlen a megfelelő források rendelkezésre bocsátása, és a szabályozások egyszerűsítése. A piaci folyamatokból fakadó károk mérséklésére Jövedelemstabilizációs Alapot, az állattartó ágazatokban pedig a jelenleg hiányzó komplex kockázatkezelési rendszert kell kiépíteni - közölte a szakember. 

Az együttműködésre is szüksége van a magyar mezőgazdaságnak. Olyan jogszabályi környezetet kell kialakítani, mely támogatni és ösztönözni tudja az önkéntes együttműködés minden irányát és formáját, illetve fontos az együttműködést ösztönző szabályozási, pénzügyi környezet megteremtése is.

A teljes élelmiszerlánc fejlesztésére is figyelmet kell fordítani, így fontos lenne a hosszú távú működőképességet jobban támogató pályázati lehetőségek biztosítása, valamint a termékfejlesztési támogatások és megfelelő hitelkonstrukciók kidolgozása. Papp Gergely tájékoztatott, hogy a kamara egyik intézkedése lenne a magyar tulajdonú üzletláncok piaci aránynak 50% fölé emelése.

Utolsó pontként az intézményrendszert említette Papp Gergely. Ezzel kapcsolatban a kamara intézkedése lenne a folyamatok gyorsítása és egyszerűsítése, valamint a költségek csökkentése az intézményrendszer és a jogszabályok kialakításakor.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?