Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hiába nőtt az agráriumban a foglalkoztatottak száma, és sok ezer millirád értékben készületek el beruházások, mégis számos feladat vár még megoldásra a szektorban - hangsúlyozta beszédében Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum (AMC) ügyvezetője. Mint mondta, ilyen kihívás az agrárdigitalizáció, a generációváltás, a precíziós mezőgazdaság és az élelmiszeripar fejlesztése, sertéspiaci helyzet orvosolása, valamint a szektor megfiatalítása. A globális piac történéseit a váratlan helyzetek határozzák meg, az azonban most is látszik, hogy a világ népességének növekedése miatt a magyar termékeknek egyre nagyobb piaca lesz a világpiacon. Az AMC sokat dolgozik azon, hogy a hazai termékeket eljuttassa a külföldi piacokra, ehhez azonban szükség van arra, hogy az OMÉK egy oylan regionális üzleti fórummá fejlődjön, ami érdekes lehet a nemzetközi szereplők számára, és ahol koncentráltan, és költséghatékony lehet bemutatni a magyar élelmiszeripart.
A magyar agrárium a korszakváltás közepén áll - kezdte köszöntő beszédét Nagy István, agrárminiszter. Hozzátette, ahhoz, hogy ez sikeres legyen, fontos, hogy minden magyar gazdálkodó ne csak használója, de élvezője is legyen a modern technikáknak, és a precíziós eszközöknek. Kitért arra, hogy a mezőgazdasági beruházások száma hatalmasat nőtt 2019 első felében, ennek további növeléséhez pedig a kormány most fél százalékos hitellehetőséget biztosít a mezőgazdasági, élelmiszeripari és erdészeti beruházásoknak. A fiatal gazdák beruházásainak támogatásán túl a jövőben a gazdaságátadás megkönnyítése érdekében az agrártárca új energiákat igyekszik majd összpontosítani. Nagy István kiemelte továbbá, hogy a kormány fásítási programot indított, átalakították az erdőtelepítési támogatást, hiszen fontos a meglévő erdők fenntartása. Ennek érdekében az elmúlt 10 évben összesen 450 millió facsemete került elültetésre Magyarországon, és 900 tonna makkot vetettek el. A 79. OMÉK díszvendége Marokkó, jelenlétük pedig kedvezően hat nem csak az ország kultúrális értékei miatt, de a két ország közti kétoldalú kapcsolatokat is tovább erősíti - tette hozzá.
Az OMÉK egy remek lehetőség arra, hogy Magyarország és Marokkó kapcsolatai tovább erősödjenek, hiszen ezek rendkívül dinamikusan alakulnak, mind az élelmiszeripar, mind az agrárium és a vízügy területén - mondta Mohammed Sadiki marokkói földművelésügyi, halászati, vidékfejlesztési, vízügyi és erdészeti minisztérium államtitkára. Hozzátette, a rendezvényen a szomszédos országokkal is tovább erősödhetnek Magyarország és Marokkó kereskedelmi kapcsolatai. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy várják a magyar befektetőket Marokkóban, ahol nagyon jó körülményeket kínálnak a befektetések számára.
Magyaroszág megalkotta a Digitális Agrárstratégiát, az országban pedig már hétköznapi gyakorlattá vált a precíziós gazdálkodás, és továbbra is egyre szélesebb körben terjed - tájékoztatott Jakab István, az Országgyűlés alelnöke. Ez nagy mértékben hozzájárul a környezetvédelem fenntartásához, működéséhez, és lehetőséges teremt arra, hogy kisebb területen lehessen jó minőségű élelmiszereket előállítani. Kitért arra, hogy mennyire fontos az öntözésfejlesztés a jövő szempontjából, és ha az éghajlatváltozás megköveteli, akkor akár új növényfajok köztermesztésbe vonása is opció lehet majd.
Címlapkép forrása: MTI Fotó: H. Szabó Sándor