Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Portfolio Agrárszektor 2019 konferencián arról kérdeztük Győrffy Balázst, hogy a 2019-es évben melyek voltak a legfontosabb események a NAK szempontjából. Elmondta, hogy 2018-ban készítettek egy tanulmányt arról, hogy a magyar mezőgazdaságnak milyen fejlődést gátló tényezői vannak, illetve igyekeztek ezekre megoldásokat is keresni.
Tavaly lépett hatályba a földforgalmi törvény változása, amellyel jelentősen megerősödött a földbizottságok szerepe. A kamara célja, hogy a földforgalom vonatkozásában a helyben élő gazdáknak érdemi véleményformálási lehetőségük legyen. Fontos törekvés az öntözés megfelelő szintű kezelése is, hiszen most már források is rendelkezésre állnak, így a következő tíz évben 170 milliárd forintot lehet fordítani e célra.
A jelenlegi hazai öntözési arány európai szinten nagyon csekély, pedig ennek a többszöröse is elképzelhető lenne.
- emelte ki.
Az agrárörökléssel még nagyon sok a teendő, Magyarországon ugyanis a gazdaságátadás jellemző formája jelenleg az, hogy az idősebb gazda örökül hagyja a gazdaságot a fiatalabb generációra, ami nem feltétlenül optimális, mivel sok rendezetlen kérdést hagyhat maga után - hangsúlyozta Győrffy Balázs. A kamara ezért szeretné, ha valamilyen szervezett formában tudna elterjedni a gazdaságátadás, ami azt jelenti, hogy az idősebb gazda még életében odaengedné a kormányrúdhoz a fiatalabb generációt valamilyen ütemezett formában. Természetesen ezt megfelelően kellene motiválni akár a szabályozás, akár az adózás vonatkozásában.
A kamara elnöke tájékoztatott róla, hogy nagy kihívás a Közös Agrárpolitika tervezése is. A fiatal gazdák támogatásával kapcsolatban az egyes pillér támogatása beváltotta a hozzá fűzött reményeket, a kettes pilléres támogatásnál ugyanakkor a feltételek nem feltételnül optimálisak. A klasszikus fiatal gazda pályázatokon kívül a gazdaságátadás támogatása sokkal jobban szolgálná azokat a célokat, amelyeket az EU kitűzött maga elé.
Győrffy Balázs szerint mindenképpen szükség lenne egy gazdaságátadási programra, a gazdatársadalom ugyanis elöregszik, ugyanakkor nem minden fiatal akarja, vagy tudja átvenni a gazdaságot. Ez összefügg az öröklés és az osztatlan közös földtulajdonok kérdésével is, ez utóbbival kapcsolatban azonban most még sok a probléma. Azt sokan nem tudják, hogy az osztatlan közösnek több mint fele nem a rendszerváltáskor keletkezett, hanem az azt követő időszak örökléseivel, és ennek hatására aprózódtak fel a területek.