agrarszektor.hu • 2021. január 26. 14:45
Az elmúlt harminc év legnagyobb vesztesének nevezte az agrárszektort Lázár János, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.-ért felelős kormánybiztosa, aki szerint a következő uniós ciklus az utolsó pillanat, amikor egy harmincéves mulasztását pótolhatja Magyarország. A gödöllői agráregyetem kuratóriumának tagjaként arról is beszélt, hogy új, tízezer férőhelyes modern kampusz épül Gödöllőn, a képzés pedig kibővül az élettudományi ismeretekkel, mint mondta ez lesz a magyar felsőoktatás következő tíz évének legnagyobb beruházása.
A gödöllői agráregyetem kuratóriumának egyik fő célja, hogy az egyetem 2030-ra bekerüljön a világ legjobb száz agrárkampusza közé. Lázár János a 24.hu-nak adott interjújában arra a kérdésre, hogy miből gondolják, hogy képesek lesznek megvalósítani ezt a tervet, elmondta, van elképzelésük, elhatározásuk, illetve rendelkeznek a kellő anyagi forrással is.
A kormánybiztos arról is beszélt, hogy az uniós vidékfejlesztési támogatás mellé ma csupán a kötelező minimumot, tizenöt százalékot tesz be a magyar állam, egy minapi bejelentés szerint azonban 2022 és 2030 között az EU-s pénz négyszeresét, évi 400-450 milliárd forintot fordítunk majd erre. Kiemelte, ennek köszönhetően egy évtizeden belül a magyar emberek nyolcvan százalékban Magyarországon termelt és Magyarországon feldolgozott és magyar üzletben vásárolt egészséges élelmiszert fogyasztanak majd.
A gödöllői kuratórium tíz-tizenháromezer hallgatóval számol, jelenleg azonban egy-egy intézményre átlagosan ezernél kevesebb hallgató jut, a friss adatok pedig azt mutatják, hogy az agrárképzésben a jelentkezések száma negyven százalékkal csökkent. Lázás János szerint, ahogy nő az oktatás színvonala és javul az agrárdiplomások elhelyezkedési esélye, úgy jelentkezik majd egyre több és egyre tehetségesebb fiatal, és kerül ki egyre több és egyre képzettebb diplomás. Tájékoztatása szerint azzal indítanak majd, hogy új, tízezer férőhelyes modern kampusz épül, a képzés pedig kibővül az élettudományi ismeretekkel.
Kétszáz ember kirúgásával nyit a kuratórium. Arról, hogy miért volt erre szükség, a kormánybiztos úgy nyilatkozott, az elbocsátásokat épp a forráshiány és a rossz gazdálkodás tette szükségessé, vagyis ez az előző fejezet lezárása volt, nem az új fejezet kezdete. Az alapítványi modell egyebek mellett épp abban segíthet, hogy az egyetem ezentúl több forrásból és jobban gazdálkodjon, mint eddig - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy miért pont most döntött úgy a kormány, hogy beönt négyezer-milliárdot az agráriumba, Lázár János azt válaszolta,