Kiderült: ilyen hatással vannak a kereskedelmi megállapodások az agráriumra

Kiderült: ilyen hatással vannak a kereskedelmi megállapodások az agráriumra

agrarszektor.hu
A Bizottság Közös Kutatóközpontja (JRC) által készített tanulmány szerint a kereskedelmi megállapodások kedvező hatást gyakorolnak az agrár-élelmiszeripari ágazatokra.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A közzétett tanulmány 12 kereskedelmi megállapodás - EU által nemrégiben megkötött vagy végrehajtott, valamint az uniós napirenden szereplő - agrár-élelmiszeripari ágazatra gyakorolt lehetséges hatásait vizsgálja 2030-ig - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Megvilágítja a kereskedelem, a termelés és az ár összesített hatásait az EU mezőgazdasági ágazatának egészére nézve, miközben számszerűsíti az egyes mezőgazdasági ágazatok piaci fejlődését is. Ez a tanulmány egy 2016-ban elkészült jelentés frissítése.

A 2 tanulmány között változás például, hogy a tanulmányok két különböző szabadkereskedelmi megállapodást vesznek figyelembe (Chile és Malajzia váltja fel az USA-t és Törökországot), hogy tükrözzék az EU kereskedelmi menetrendjének változását. Míg 2016-ban a figyelembe vett szabadkereskedelmi megállapodások többsége még nem volt lezárva (csak Vietnámmal és Kanadával folytattak tárgyalásokat), a jelenlegi tanulmányban 12-ből 5 már lezárult (Kanada, Japán, Vietnam, Mercosur és Mexikó). Ezenkívül ez a tanulmány a megkötött szabadkereskedelmi megállapodások tárgyalásos eredményét modellezi, ideértve az adott kereskedelmi partnereknek nyújtott vámkontingenseket is. Továbbá ez a tanulmány figyelembe veszi az Egyesült Királyság EU-ból való kilépését, eredményeit 27 tagállamra alapozza, és az időhorizont 2025-ről 2030-ra meghosszabbodott.

A friss jelentés két forgatókönyvet vázol fel: egy ambiciózus forgatókönyvet, valamint egy óvatosabb (konzervatív) forgatókönyvet. Ezen forgatókönyvek eredményeit pedig párhuzamba állítja a 2030-ra vonatkozó, a szokásos üzletmenetre vonatkozó referencia-forgatókönyv szerinti eredményekkel.

Az eredmények összességében mindkét forgatókönyv esetében pozitív hatást mutatnak az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelmi mérlegére 2030-ig. Míg az uniós kereskedelmi partnerek piaci hozzáférést kapnak az EU-ban, az uniós export jelentős növekedése is lehetővé válik. A 12 szabadkereskedelmi partner felé irányuló uniós agrár-élelmiszeripari export várhatóan 25 %-kal (konzervatív forgatókönyv), illetve 29 %-kal (ambiciózus forgatókönyv) nő, míg a behozatal (a konzervatív számítás szerint) 10 %-kal, illetve (az ambiciózus megközelítés szerint) 13 %-kal növekszik a referencia-forgatókönyvhöz képest.

További ágazatspecifikus eredmények is szerepelnek a tanulmányban, többek között a baromfi, a marhahús, tejtermékek és sertéshús vonatkozásában. A 2021-es tanulmány és egyéb elemzések elérhetők az Európai Bizottság honlapján keresztül.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?