Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Tresó István az Agrárszektor kérdésére elmondta, Magyarországon azért merül fel a generációváltás kérdése sokkal erőteljesebben, mint mondjuk Nyugat-Európában, mert ezen a területen egyáltalán nincsenek hagyományaink, éppen ezért erre tudatosan nem készült a magyar mezőgazdaság. Akik a rendszerváltáskor vezetői, középvezetői pozícióban voltak, nekik volt meg az a lehetőségük, hogy különféle vagyonelemekhez hozzájussanak.
A bankszakember tapasztalatai szerint az új tulajdonosoknak 70-80 százaléka pár év alatt elvesztette az újonnan megszerzett vagyontárgyakat, ugyanis nem voltak képesek ezeket eredményesen működtetni. A maradék 20-30 százalék képezi ma a nemzetgazdaság gerincét, ők voltak képesek a tulajdonba megszerzett eszközrendszer működtetni, korszerűsíteni, növelni. Általában nagyon sokat dolgoztak és kérdés, hogy a családjukra mennyi idő jutott. Tresó István úgy látja, pénzük volt, szabadidejük viszont alig, de volt forrásuk arra, hogy a gyermekeik a legmagasabb szintű oktatáshoz is hozzájussanak, nem kevés esetben akár külföldön is. Kérdés, hogy közülük mennyien választották apuka, anyuka szakmáját, hivatását.
A rendszerváltáskor gazdasági pozícióba jutott generáció most tart ott, hogy át kell adnia a stafétabotot. Közülük ez nagyon sokaknak igen nehéz döntés - összegezte a közelmúlt és az elmúlt évek tendenciáit az Agrárszektornak Tresó István. Igen gyakran előfordul, hogy a családoknak a váltásban szóba jöhető tagjainak élete már akár évtizedekkel korábban más irányba fordult. Erről nem szabad valamiféle negatívumként nyilatkozni, hiszen a gyerekeknek meg kell hagyni a szabad választás lehetőségét.
Nem szabadna megvárni, hogy az egy életen át felhalmozott vagyon amortizálódjon - hangsúlyozta a szakember. Ebben a dilemmás időszakban, napjainkban sok családi tulajdonban lévő cég benne van, és a generációváltásról már nagyon lekéstek ezek a vállalkozások. Tresó István tapasztalatai szerint az agráriumban a generációváltás mára gyakorlatilag lezajlott. Ahol voltak erre alkalmas fiatalok, ők már korábban beszálltak a cég napi munkájába, irányításába. Ahol még mindig az eredeti tulajdonosok irányítanak, nem biztos, hogy fizikailag vagy éppen szellemileg a leghatékonyabban tudják követni a gazdasági világ történéseit.
Az agrárhitelezéssel foglalkozó bankár szerint, ha a felhalmozott javak értékét a nemzetgazdaság számára meg akarják tartani, akkor segíteni kell a tőkekoncentrációt. Azt, hogy a működtetésre alkalmas emberek felvásárolhassák ezeket az értékeket, cégeket. Meg kell vizsgálni a törvényi feltételeket azért, hogy ezt a tendenciát ne gátolják, hanem inkább segítsék a jogszabályok. Ez nemzetgazdasági érdek, de a magánszemély érdeke is, hiszen így értén tud kiszállni élete munkájából. Nagyon oda kellene figyelni arra, hogy ez a vagyon a jövőben is működőképes maradjon.
- emelte ki Tresó István.