Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Idén eddig a termelők több mint 6 ezer hektár nagyságú területen jelentettek tavaszi fagy miatti kárt, leginkább Bács-kiskun, Tolna és Csongrád-Csanád megyékben- olvasható az Agrárminisztérium közleményében. Ezeknek a károknak közel 60 százaléka gyümölcsösökben, jellemzően kajszi-, őszibarack, meggy és alma kultúrákban keletkezett. Az Agrárminisztérium arra bíztatja a tavaszi fagykárral leginkább érintett gazdálkodók figyelmét, hogy elektronikusan jelentsék be a kárukat a megyei kormányhivataloknak annak érdekében, hogy - az egyéb támogatási feltétel teljesülése esetén - káraikat kompenzálhassák. Az agrártárca a kárbejelentéshez az alábbiakban kíván segíteni.
Tavaszi fagy akkor valósul meg, ha a kockázatviselés helyén a tavaszi időszakban a talajszinttől számított kettő méter magasságban mínusz 2 °C vagy annál alacsonyabb hőmérsékletet mérnek. Erről a termelő az OMSZ honlapján tájékozódhat. Az OMSZ adat helyességét - a termelő ellenkező bizonyításáig - vélelmezni és a kárenyhítési eljárásban kötelezően alkalmazni kell.
A termőre fordult és szakszerűen művelt gyümölcsösök esetén a kárbejelentést alapesetben a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül szükséges megtenni. Ezen alapszabálytól viszont ellehet térni, ha a tavaszi fagykár március 31. után következett be és a 15 napos kárbejelentési határidő az egységes kérelem szankciómentes benyújtására nyitva álló időszakban (ez évben 2021. május 17-ig) telik le. Ugyanis ez esetben a kárbejelentés még május 17-ig megtehető. A jogszabály a tavaszi fagykár bejelentésére egy véghatáridőt is megállapít, amely május 31.
A hozamcsökkenést okozó tavaszi fagynál a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor az időjárási jelenség a károsodással érintett területen bekövetkezik. A kárbejelentés itt érhető el. Az idei évi károk után kárenyhítő juttatásra az a károsult termelő lehet majd jogosult, aki:
- jogszabályban foglaltak szerint határidőben, elektronikusan benyújtotta a kárbejelentését,
- akinél a növénykultúra - tárgyévet megelőző ötéves időszakból a legmagasabb és a legalacsonyabb hozammal rendelkező kettő év elhagyásával képzett három év hozamának számtani átlagához képest - 30%-ot meghaladó terméskiesését és 15%-ot meghaladó termelésiérték-kiesését az agrárkár-megállapító szerv igazolta,
- a kárenyhítési hozzájárulást szeptember 15-ig megfizette és
- a kárenyhítő juttatás iránti kérelmét november 30-ig a novemberben nyíló elektronikus kérelmező felületen benyújtotta.