MTI • 2021. június 22. 09:30
Az autonómiát megőrizve történik a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) átalakítása, integrálták a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központot (NAIK), 2022-ben pedig elkezdődhet a gödöllői campus bővítését és korszerűsítését célzó 180-200 milliárd forintos beruházás - mondta Gyuricza Csaba, az egyetem rektora a Világgazdaság keddi lapszámában olvasható interjúban.
A rektor a lapnak a modellváltás előnyeit méltatta, kiemelve, hogy az egyetem korábbi jogosítványait a jövőben sem fenyegeti veszély.
Idén év végén decemberben is kiosztja a Portfolio Csoport a Portfolio Agrárdíjakat az Agrárszektor 2021 Konferencián. Ebben az évben nyolc kategóriában díjazzuk a hazai agrárgazdaság legjobbjait és a legkiemelkedőbb agrárgazdasági teljesítményeket.
- fogalmazott Gyuricza Csaba.
Mint fogalmazott, "az egyetemnek változnia kell", hiszen átalakult az agrárium, betört az informatika, egészen más munkaerő igényei vannak az ágazatnak, mint harminc évvel ezelőtt. A rektor kitért a 12 százalékos létszámleépítésre is, amelyet szerinte muszáj volt meglépni, mert 3,3 milliárd forintos hiánnyal vették át az egyetemet, amelynek jelenleg csaknem 2500 munkavállalója van. A rektor a nagyszabású campusberuházásról elmondta, hogy a tervek szerint felújítják a főépületet, a szemináriumi épületet, a gépészkar épületét és a sportcsarnokot.
- emelte ki Gyuricza Csaba, aki szerint ekkora fejlesztés a magyar felsőoktatásban még nem volt egy egyetemen sem. Hozzátette: szeretnék megduplázni a kétezer fős gödöllői kollégiumi kapacitást, és a jelenlegi ötezer fős hallgatói létszámot is tízezer főre emelnék. A telephelyekről szólva kiemelte, hogy szakmai alapon szükséges a racionalizálás: a NAIK telephelyek közül jó néhány Gödöllőre költözik, és az egyetemi campusok számát is csökkentik ötről egy-kettőre.
- fogalmazott, hozzátéve, hogy a következő időszakban oda is terveznek egy 8-10 milliárd forintos fejlesztést.
Címlapkép forrása: MTI/Bruzák Noémi