agrarszektor.hu • 2021. december 15. 11:00
Kényszertörlési eljárás hullám van folyamatban a magyar mezőgazdaságban, mely tömegesen vezethet majd cégtörlésekhez a szektorban 2022-ben - tájékoztatott Ézsiás Tünde, az OPTEN Kft. Key Account Manager-e a Portfolio Agrárszektor 2021 konferencián. Hozzátette, 2021-ben a legtöbb felszámolás a vadgazdálkodásban, illetve a mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatások esetén volt. Ha a kockázati besorolás szempontjából nézzük a mezőgazdasági vállalkozásokat, akkor a legjobb minősítéseket Békés, Fejér és Győr-Moson-Sopron megyében kapták a cégek.
Jelenleg körülbelül 13 ezer társas vállalkozás működik a magyar agráriumban, ez az összes társas vállalkozás 2,5 százalékát jelenti, a cégszám szerint a kisebb iparágak közé tartozik ez a szektor - monda Ézsiás Tünde a Portfolio Agrárszektor 2021 konferencián. Kiemelte, idén 600 körül volt a cégalapítások száma a mezőgazdaságban, ami a tavaly körülbelül 400-hoz képest látványos növekedésnek számít. A társas vállalkozások mellett egyébként 430 ezer őstermelő, illetve 21 ezer egyéni vállalkozó (az elmúlt 2 évben 5%-kal csökkent, míg az építőiparban 20%-kal nőtt a számuk). Ha az őstermelőket nem számítjuk, akkor is igen magasnak ( 62%) számít az egyéni vállalkozók aránya az ágazatban. A legtöbb mezőgazdasági vállalkozós Bács-Kiskun, Pest és Hajdú-Bihar megyében található, lakosságarányosan azonban Tolna, Békés és Somogy-megye van a dobogón, ezeken a területeken a legnagyobb ugyanis a mezőgazdaság súlya a többi iparághoz képest.
A szakember beszélt arról is, hogy az agrár társas vállalkozások árbevétel arányos eredménye nagyon alacsony, mindössze 0,4 %, aminek az az oka, hogy kisebb marzsokkal tud csak dolgozni az iparág, és kevéssé jövedelmező a többihez képest. Ugyanakkor, ha a társas vállalkozások létszámarányos árbevételét nézzük a mezőgazdaságban, akkor egy aránylag magas 27 millió Ft/fő/év-es adatot kapunk.
Ézsiás Tünde
Kockázat a mezőgazdaságban
A mezőgazdaságban arányaiban több a felszámolás a megszüntetésre irányuló eljárások között, és kevesebb a (normál, rendezett) végelszámolás, mint a többi iparágban - közölte Ézsiás Tünde. A hátrahagyott, kifizetetlen számlák valamivel jellemzőbbek mint más iparágban, legalábbis arányaiban többször vezetnek felszámoláson keresztül a vállalkozás megszűnéséhez. Habár a mezőgazdaság a kevésbé kitett iparágak között szerepel az OPTEN adatai alapján, de kétségtelen, hogy itt is voltak problémák: megugró végelszámolási számok, nemzetközi logisztikai problémák, HUF árfolyamingadozás, árváltozások, állat- és emberbetegségek, időjárási kockázatok.
2021-ben eddig 1 darab csődeljárás, 102 darab felszámolás, 128 darab végelszámolás és 187 darab kényszertörlés volt a szektorban, ugyanakkor kényszertörlési eljárás hullám van folyamatban, amelyek tömegesen vezethetnek majd cégtörléshez az agráriumban 2022-ben - hangsúlyozta a szakember. Hozzátette, ágazaton belül is jelentős eltérések vannak a felszámolások arányában, első két helyen a vadgazdálkodás, illetve a mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatás álltak 2021-ben. Kockázati besorolás szempontjából arányaiban Békés, Fejér, és Győr-Moson-Sopron megyében jobbak a mezőgazdasági vállalkozások, míg a legkevesebb erős minősítésű vállalkozás Veszprém és Nógrád megyében, illetve Budapesten található.
A Portfolio Agrárszektor 2021 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
- Nagy István bejelentette: még idén elfogadják a gazdaságátadásról szóló törvényt
- Elkezdődött az év legnagyobb agráreseménye, az Agrárszektor Konferencia - GALÉRIA
- Aggasztó, ami az európai mezőgazdaságban zajlik: ez minden gazdát érintetni fog
- Vallott a szakember: ez most a magyar agrárium egyik legsúlyosabb problémája
- Egyetlen ábrán a bizonyíték: ennyire súlyos gondban van a hazai élelmiszergazdaság
- Agrárbefektetési lehetőségek a határokon túl - Hol érdemes külföldön befektetni?
- Ők lettek 2021-ben a magyar agrárium legjobbjai - Fotókon a győztesek
- Megvan, mit tartalmazhat a magyar stratégiai terv: százmilliárdok sorsa dőlhet el
- Átrendeződés a magyar agrárintegrátori piacon: nagy változások jöhetnek
- Visszasírják az NHP-t az agráriumban: jönnek a 10 százalékos hitelek
- Vidékfejlesztési támogatások az új KAP-ban - Magyar tervek és pályázati lehetőségek
- Megszólalt a Kométa-vezér: túl nagy árat fizetünk az olcsó élelmiszerért
- Drámai a helyzet a műtrágyapiacon: óriási a bizonytalanság a drágulási hullám miatt
- Ezt hozta az új szabályozás: óriási átalakulások jöhetnek a magyar földpiacon
- Drasztikus átalakulás jöhet a növényvédelemben: erre jó, ha minden gazda felkészül
- Luxus lenne most nem élni a pályázatokkal: de van pár buktató, amire oda kell figyelni
- Brutális árrobbanás szorongatja a magyar gazdákat: mire kell készülni 2022-ben?
- Pörögnek a kifizetések a magyar agráriumban: erős számokat közölt az Államkincstár
Fotók: Portfolio