Fontos számok derültek ki a 2023 utáni KAP-ról: ez rengeteg magyar gazdát érinthet

agrarszektor.hu2022. február 27. 09:30

A kormány elkötelezetten épít a magyar agráriumra és a vidék gazdasági potenciáljára - mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára Dombóváron. Feldman Zsolt az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) reformjáról szóló fórum előtt tartott sajtótájékoztatón megjegyezte: az elmúlt évben a 2014 és 2020 között rendelkezésre állt források nagyságrendjével megegyező, 1500 milliárd forint értékű pályázatot írtak ki mezőgazdasági vállalkozások, élelmiszer-feldolgozók és vidéki települések számára.

A támogatásokkal élelmiszeripari kapacitásokat, állattartó telepeket újítanak meg, precíziós gazdálkodásra állítanak át termelőket, öntözési beruházásokat finanszíroznak. Közölte, az 1500 milliárdból 900 milliárd forintot fordítanak beruházásokra. Tolna megyében a vidékfejlesztési program keretében több mint 8400 projektet támogattak, 89 milliárd forinttal. Jelzi a mezőgazdaságban lévő perspektívát, hogy csaknem 800 projekttel 58 milliárd forint értékben finanszíroztak beruházásokat. Feldman Zsolt tájékoztatása szerint február közepére a mezőgazdasági termelők 99 százalékának kifizették a területalapú támogatást, ezen a héten pedig elkezdődött a tavalyi agrárkörnyezet- és az ökológiai gazdálkodási támogatások kifizetése, amely március közepéig befejeződik. A megemelkedett inputanyagárak miatt kialakult, nehéz gazdasági környezetben ezzel biztonságossá tudják tenni a 2022-es gazdálkodási év elindítását.

A tavasz kiemelkedő agráreseménye: Agrárium Konferencia Kecskeméten

Április 6-án rendezi meg Kecskeméten a Portfolio Csoport tavaszi Agrárium 2022 konferenciáját, amely a gazdálkodási évet megalapozó, illetve megerősítő információkat nyújt a hazai agrárgazdaság szereplőinek. A rendezvény bemutatja és részletesen kifejti azokat a legfontosabb jogszabályi, támogatási, piaci, finanszírozási, innovációs és jövedelmezőségi változásokat, amelyek döntően befolyásolhatják az agrárvállalkozások tevékenységeit. A konferencia gyakorlati útmutatással és naprakész információkkal járul hozzá ahhoz, hogy az agrárgazdasági vállalkozások eredményes gazdasági döntéseket hozhassanak. A rendezvény valamennyi üzemméretű gazdálkodónak hasznos tájékoztatást nyújt a 2022-es évet érintő legjelentősebb agrárgazdasági változásokról. Ne hagyja ki az Agrárium 2022 Konferenciát április 6-án Kecskeméten!

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke emlékeztetett: a vidékfejlesztési keret hazai társfinanszírozása 17,5 százalékról 80 százalékra nőtt a 2023-2027-es időszakra. A közvetlen kifizetésekre 3300 milliárd, a vidékfejlesztésre 4300 milliárd forint áll majd rendelkezésre, ami "óriási lehetőség a magyar élelmiszergazdaság egészének". Azt mondta, a Közös Agrárpolitikához a tervek szerint a nyáron lesz elfogadott magyar stratégiai terv, így 2023-ban elindulhatnak a pályázatok. Megjegyezte: a KAP-ban új elem lesz, hogy a pályázó gazdálkodóknak az agrárökológiai alapprogramban évente kell pályázniuk. A kamara elnöke a fórumon elmondta, a területalapú támogatás a jelenlegi árfolyam alapján 58 500 forint lesz hektáronként. Arról is beszélt, hogy a KAP-hoz készült magyar stratégia céljai között szerepel, hogy a magyar agrár GDP a jelenlegi másféleszeresére, az agrárexport egyharmadával nőjön, úgy, hogy a feldolgozott termékek aránya érje el a 85 százalékot. További cél 28 ezer új munkahely létrehozása és az öntözött területek - amelyek aránya jelenleg 2 százalék - megduplázása - mondta az államtitkár.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
vidékfejlesztés, pályázat, mezőgazdaság, fejlesztés, vidék, gazdálkodás, feldman-zsolt, magyarország, termelés, közös-agrárpolitika, nemzeti-agrárgazdasági-kamara, vidékfejlesztési-program, felhívás, agrárminisztérium, segítségnyújtás, agrárkörnyezet, közös agrárpolitika,