Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
2022-ben jelentősen megzavarta a globális mezőgazdasági piacokat az orosz-ukrán háború kitörése, különösen mivel mind Oroszország, mind pedig Ukrajna a gabonafélék, a búza, a kukorica, az olajos magvak (különösen a napraforgó) és a műtrágya jelentős exportőre volt. Ez ugyanis hozzájárult a piacok instabilitásának növekedéséhez, ami pedig a legfontosabb mezőgazdasági termékek és inputanyagok árának erőteljes emelkedéséhez vezetett - derült ki az Eurostat elemzéséből. Idén az első negyedévben a mezőgazdaságban jelenleg felhasznált áruk és szolgáltatások (azaz a beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások) átlagára 9,5%-kal emelkedett 2021 negyedik negyedévéhez képest. Ezt követte a műtrágyák és talajjavítók 21,2%-os növekedése, valamint az energia és a kenőanyagok 17,4%-os drágulása, illetve az állati takarmányok 9,2% os, erőteljes áremelkedése támogatott. A mezőgazdasági termékek kibocsátási átlagára mindeközben összességében 6%-kal emelkedett.
Az elemzés szerint a legutóbbi negyedéves áremelkedés alapja a tavalyi év első negyedének kezdete óta tartó folyamatokon alapul. Éves szinten a beruházáshoz nem kapcsolódó mezőgazdasági inputanyagok átlagos ára 27,4%-kal ugrott meg az EU-ban 2022 első negyedéve és az előző év azonos időszaka között. Különösen jelentős a műtrágyák és talajjavító szerek árának emelkedése, ami átlagosan majdnem az előző évi szint kétszeresére az unióban, összesen 96,2%-os. Említést érdemel továbbá az is, hogy az energia és kenőanyagok átlagára valamivel több mint felével, végső soron 55,6%-kal nőtt. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a gabonafélék és az energia drágulása az állati takarmányokra is átgyűrűzött, 22,9%-kal növelve meg az árakat.
A mezőgazdasági termelés átlagára 2021 első negyedéve és 2022 első negyedéve között 19,9%-kal emelkedett az EU-ban. Különösen erőteljes áremelkedés volt tapasztalható többek között a gabonafélék esetében, ahol átlagosan 41,5%-kal nőttek meg az árak, valamint az olajos magvaknál, ahol 51,7%-kal lettek drágábbak a termékek. Az áremelkedés emellett a szarvasmarha-ágazatnál (24,2%), a baromfiágazatnál (22,2%) és a tejágazatnál (21,4%) érezhető különösképpen.
Az uniós tagállamok közül a mezőgazdasági termelés átlagárának legnagyobb mértékű növekedését (18,1%-ot) a 2022-es év első negyedévében az előző év negyedik negyedévéhez képest, Litvániában regisztrálták. Ezt követte Románia 14,4%-kal és Hollandia 13,9%-kal. Horvátországban az mezőgazdasági termelés átlagára 5,8%-kal volt alacsonyabb a vizsgált időszakban a takarmánynövények árának csökkenése miatt. Szlovákiában 0,8%-kal, Görögországban pedig 0,4%-kal csökkent az árindex ebben az időszakban. Magyarországon a mezőgazdasági termelés átlagára 10,5%-kal nőtt. A beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások átlagárának legjelentősebb növekedési üteme szintén Litvániában volt, 24,5%-kal, amelyet 18,9%-kal Lettország és 14,6%-kal Szlovákia követtek. Minden tagállamban emelkedést regisztráltak, de a legkisebb mértékű, mindössze 4,7%-os emelkedést Máltán mérték a szakemberek, valamint Szlovéniában és Portugáliában, ahol egyaránt 6,2%-os volt a növekedés. Magyarországon a vizsgált időszakban az inputanyagok ára 12%-kal nőtt, amivel abszolút az uniós középmezőnyben van hazánk, noha az uniós átlagnál magasabb mértékű növekedést regisztráltak mindkét vizsgált területen.