agrarszektor.hu • 2022. október 22. 12:32
A rendkívüli módon szombat délelőtt megtartott kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, hogy a kormány döntése értelmében folytatják az árstopokat, az egyes alapvető élelmiszerek, az üzemanyagok és a kamatok tekintetében. A miniszter három további intézkedést jelentett be: a kamatstop kiterjesztését a kkv-hitelekre, a Széchenyi Kártya hitelprogram meghosszabbítását és egy hamarosan elinduló gyármentő programot.
Az árstopok fenntartása mellett három intézkedést jelentett be a szombat délelőtt megtartott kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. Ezek értelmében a továbbiakban a kamatstop a kis- és közepes vállalkozások hiteleire is érvényes lesz, ezen kívül meghosszabbítják a Széchenyi Kártya hitelprogramot, és gyártmentő programot is hirdetnek.
Az intézkedések részleteiről az esemény másik megszólalója, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter beszélt, aki elmondta, hogy a kamatstop referenciaidőpontján, június 28-án 7,77% volt a bankközi 3 hónapos kamatláb, ma ez a kamatláb 17,69%. A kkv-kamatstop a változó kamatozású hitelekre vonatkozik, és november 15-től lesz bevezetve. Ez az intézkedés 2023 július 1-ig lesz érvényben - tette hozzá Nagy Márton.
A gazdaságfejlesztési miniszter beszélt arról is, hogy a mostani intézkedés a fix kamatozású hiteleket nem érinti, de a kkv-hitelek 40-45%-a változó kamatozású, így közel 60 ezer vállalkozás érintett. A részletszabályokon még dolgozik a kormány - mondta Nagy Márton. A forgóeszköz- és beruházási hitelek többnyire a kamatstop alá fognak kerülni - tette hozzá a miniszter, illetve utalt arra, hogy a kamatstop 7,77%-os BUBOR-szint mellett történhet.
Nem szabad megengedni, hogy 20-25%-os kamaton pörögjenek a vállalati hitelek
- jelentette ki Nagy Márton.
A Széchenyi kártya hitelprogrammal kapcsolatosan Nagy Márton elmondta: folytatódik a kártya programja, 3,5-ről fixen 5%-ra fog emelkedni a kamat, de ez még mindig nagyon kedvező. A miniszter közölte, hogy a 3,5%-os kamat 2023. január 1-ig marad. Amint fogalmazott, a termékek körét áramvonalasították: egy beruházási kártya, egy forgóeszközkártya, egy turizmuskártya, egy mikrohitel-kártya, egy agrárhitelkártya, illetve egy folyószámlahitel-kártya az, ami megmarad.
A kamattámogatást a kormány át fogja vállalni, a bankokat ezzel akarja a kormány ösztönözni azzal, hogy folytassák a programot
- mondta el Nagy Márton.
A gazdaságfejlesztési miniszter elmondta hogy a kkv-energiatámogatásra október 20-ától lehetett jelentkezni, eddig 1 ezer kkv regisztrált abból a 9 ezerből, melyre céloznak. A programban a kormány rezsitámogatást ad idén, jövőre pedig beruházási támogatást.
A Széchenyi-kártya hitelprogram kapcsán a miniszter kifejtette, hogy aki felveszi a hitelt, akkor az fix 5%-on tudja felvenni és végig ennyi lesz a kamata. Nagy Márton hozzátette, hogy hogy a piaci hitel 15-20%, így ez az 5% nagyon nagyon kedvező kamatlábnak tekinthető.
A kamatstop automatikusan érvénybe lép, nem kell rá jelentkezni - válaszolta egy kérdésre Nagy Márton. Ennél az intézkedésnél 60 ezer kis- és közepes vállalkozás 100 ezer hiteléről van szó, amely 2 ezer milliárd forintnyi hitelt jelent.
Nem szeretnénk, hogy árat emeljenek és bedobják a kulcsot a kkv-k. Ezért vezetjük be ezeket az intézkedéseket, és azért, hogy elkerüljük a recessziót
- tette hozzá Nagy Márton.
A miniszter az ársapkákat érintő kérdésre elmondta, hogy addig fogják fenntartani ezeket, ameddig szükség van rájuk, és ameddig nem érik el az infláció megfelezését. Ahogy Nagy Márton fogalmazott, nem a végtelenségig hosszabbítják meg ezeket, és a kormány mindig mérlegelni fogja az árstopok meghosszabbítását.
Címlapkép: Balogh Zoltán, MTI/MTVA