agrarszektor.hu • 2023. január 11. 10:28
Az elmúlt napokban több jelzés is érkezett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) annak kapcsán, hogy a tuzifanagyker.hu oldalon hatósági áron hirdetett termékek végül nem jutnak el a vásárlókhoz. A hatóság éppen ezért arra hívta fel a fogyasztók figyelmét, hogy a fenti oldalról ne rendeljenek tűzifát, illetve semmiképp se utaljanak előre az 10300002-13367208-00014900 MKB Banknál vezetett számlaszámra.
Erdélyből származó tűzifát kínálnak hatósági áron a tuzifanagyker.hu oldalon, azonban az alacsony árért cserébe az oldal üzemeltetői előre utalást kérnek a vásárlóktól. Az oldal egy gondosan felépített, tartalmában is megnyerő, hiteles felület látszatát kelti: azon többek között ügyfélszolgálati idő, hírblokk, valamint részletes leírás is megtalálható. Gyanúra adhat azonban okot, hogy az EUTR nyilvántartási szám hiányzik - írta meg a Nébih. A hatóságnál tett bejelentések szerint a vásárlók a megrendelést követően részletes visszaigazolást, tételes számlának tűnő kimutatást, valamint egy (két hónapja bejegyzett céghez tartozó) számlaszámot kaptak. Az utalást követően azonban a terméket már egyikük sem vehette át.
A Nébih ezért arra hívta fel a lakosság figyelmét, hogy a 10300002-13367208-00014900 MKB Banknál vezetett számlaszámra ne utaljanak tűzifavásárlás érdekében, mert a beérkezett bejelentések alapján alapos a gyanú, hogy csalásra használják a számlaszámot. A részletes honlaptartalom és a fában gazdag Erdélyből történő szállításról szóló ígéret valósnak tűnhet, amit az alacsony ár és a gondosan összeállított válaszok csak tovább erősítenek. Ebből is látszik, hogy a csalók egyre felkészültebbek, ezért csak a hirdető és a hirdetés tartalmának alapos ellenőrzése után döntsenek a tűzifavásárlás mellett. A legfontosabb szabályok, amiket mindig érdemes szem előtt tartani:
- Az ember mindig ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól vásároljon, aki a Nébih-nél regisztrálta tevékenységét, így EUTR technikai azonosító számmal vagy erdőgazdálkodói kóddal rendelkezik.
- A telephellyel, nyitvatartási idővel működő kereskedők megbízhatóbbak a csak tűzifa közvetítéssel foglalkozókkal szemben.
- Minden hirdetésben fel kell tüntetni az EUTR azonosító számot. E nélkül érdemes más eladót keresni.
- Mindig ellenőrizni kell a EUTR azonosító számot a Nébih honlapján.
- Mindig ellenőrizni kell a telefonszámot a Nébih fekete listáján.
- A közösségi médiában (Facebook stb.) megjelent hirdetések nagyon kockázatosak! A tűzifavásárlás nagy szakértelmet igényel, ezért a vásárló soha ne a legolcsóbb ár alapján, hanem az eladó megbízhatósága, ismertsége, későbbi beazonosíthatósága alapján válasszon.
- Tűzifát csak szállítójeggyel szabad átvenni!
- Lerakodás előtt alaposan meg kell nézni a kiszállított fát, és ellenőrizni kell, hogy a vásárló azt kapta-e, amit megrendelt, illetve ami az átadott iratokon (szállítójegy, számla, nyugta stb.) szerepel!
- Soha nem szabad pénzt előre utalni, főleg ismeretlen hirdetőknek!
- Fokozott óvatosság szükséges, ha a hirdető az EUTR rendszerben regisztrált székhelyétől távol, vagy az ország egész területére vállal szállítást. A magas fajlagos szállítási költség mellett a kereskedőnek nem éri meg kisebb mennyiséget messze vinni, a tapasztalatok szerint az ilyen hirdetések legtöbbször csalóktól származnak!
- Előre lehetőség szerint csak telephelyen, a kereskedő, erdőgazdálkodó pénztárában fizessen a vásárló.
A Nébih emellett azt kéri a fogyasztóktól, hogy ha valaki úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett, és az eladó nem hajlandó az egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat, jegyezzen fel minden adatot a vásárlással, megrendeléssel kapcsolatban - elsősorban forgalmi rendszám, telefonszám, nevek, címek - és írja meg panaszát a Nébih-nek. Kétség esetén jelezze a jogszerűtlennek tűnő hirdetéseket a hatóságnak az eutr@nebih.gov.hu e-mail címen.