Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Tovább bővülnek a magyar gazdák forgóeszköz-finanszírozási lehetőségei: márciustól ugyanis várhatóan újra elérhetőek lesznek a Magyar Fejlesztési Bank által nyújtott ágazatspecifikus forgóeszközhitelek. Erről Nagy István számolt be a parlamentben egy képviselői kérdésre adott válaszában - írta meg a Magyar Nemzet. A tárcavezető szerint a hitelprogramok részeként (MFB agrár forgóeszköz hitelprogram, MFB TÉSZ forgóeszköz hitelprogram, MFB élelmiszeripar forgóeszköz hitelprogram) az agrárvállalkozások mérettől függetlenül összesen 20 milliárd forint kedvezményes kamatozású, akár hatéves futamidejű forgóeszközhitelt vehetnek fel.
A konstrukció részeként ráadásul 3 év türelmi időt is kapnak az érintettek. Ezzel a lehetőséggel 2023. december végéig élhetnek a gazdálkodók. A hitelekhez az Agrárminisztérium 60%-os, de legfeljebb 4 százalékpont mértékű kamattámogatást nyújt. Így a vállalkozások által fizetendő hitelkamat a jelenlegi piaci adatok alapján rendkívül kedvező lesz, 6,6-7,1 százalékpont körül alakul majd.
Az elmúlt hónapokban több ágazati hitelprogramot is komoly kedvezménnyel vehettek igénybe a termelők. Ilyen például az aszály, és annak hatásai miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók számára elérhető kedvezményes Agrár Széchenyi Kártya konstrukció. A kormányhivatalok által igazolt aszálykárral érintett termelők esetében pedig továbbra is lehetőség van az agrár Széchenyi-kártya-folyószámlahitelhez kiemelt mértékű, legfeljebb 14 százalékpont mértékű kamattámogatást igénybe venni. A kiemelt támogatás a jelenlegi szabályozás szerint március végéig vehető igénybe, vagyis a kamattámogatást a 2023. március 31-ig megkötött hitelszerződések esetében lehet érvényesíteni.
A gazdálkodók likviditását segíti az is, hogy az év végéig nem kell fizetniük a korábban felvett hiteleiket. A moratóriumba 2022. szeptember 15-ig jelentkezhettek a termelők. A határidőig összesen 286,6 milliárd forintnyi mezőgazdasági hitel visszafizetésére igényeltek és kaptak haladékot. A hiteleiket - a jelenleg érvényes jogszabály alapján - 2024-től kezdődően kell tovább törleszteniük majd. A moratóriumban nem szereplő hitelek esetében nagy könnyebbséget nyújtott a kamatstop bevezetése, az intézkedés szintén ez év végéig marad érvényben. A kis- és közepes vállalkozások számára bevezetett kamatstop nagy segítséget nyújtott a változó kamatozású mezőgazdasági hitelek törlesztési terheinek érdemi csökkentése révén.