agrarszektor.hu • 2023. július 22. 15:32
A LIVER-LAND Kft. 105,9 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Vidékfejlesztési Program „Állattartó telepek megújításának támogatása” című VP2-4.1.1.9-21 kódszámú program keretében a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága támogatásával. A 213,8 millió forintos összköltségvetésű fejlesztésből 191 millió forint építési és technológia megújítási beruházást, valamint 10,5 millió forint értékű megújuló energiatermelő rendszer beépítést valósított meg, a fennmaradó költségeket a projekt általános költségeire fordította.
A vállalat törzslibatartó telepe Apátfalván 7 hektáron található, ahol jelenleg 12db ól (termelő istálló),
1db műhely és 1db szociális épület áll. 2017-2018-ban 5 db 400m2-es ól felújítása és korszerűsítése történt
meg, azonban a további ólak megújítása és korszerűsítése, valamint az állategészségügyi fejlesztések is
szükségessé váltak a folyamatos madárinfluenza járvány veszélye miatt. A jelenkor legnagyobb kihívása a baromfitenyésztésben is, hogy megóvják az állományainkat az állandó fertőző betegségek fenyegetettségétől. A fejlesztéssel fő céljuk az volt, hogy az állategészségügyi hatóság előírásai alapján a legnagyobb biztonságban tudják üzemeltetni a telepüket - olvasható a közleményben.
A projekt célja a libatartó telep elavult tartástereinek újjáépítése, a belső trágyakezelés megújítása az
állategészségügyi feltételek jelentős javulása érdekében, valamint az energiafelhasználás csökkentését célzó
korszerűsítés megvalósítása az állattartás kedvező feltételinek megteremtése volt. Ezzel a gazdasági hatékonyság és a versenyképesség növelése vált elérhetővé. A projekt építést, technológiai korszerűsítést, energiahatékonyság javulást és megújuló energiatermelés kiépítést tartalmazott. Fontos volt az állategészségügyi szempontból tisztántartható ól elérése, a sima síkbeton padozaton az almos kitrágyázás géppel, kevesebb élőmunka ráfordítással hatékonyabbá vált, mely így költségmegtakarítást eredményez.
Az épületek hőtechnikai adottságának javításával és a tető hőszigetelésével megvalósult az állatok hő
kitettségének javítása a nyári kánikulai időszakban. Az állatok komfortérzete a magasabb hőszigetelő
képességnek köszönhetően jobb, ami a termelékenységben érezhető javulást okoz. A tartásterekben a megújított feltételeket biztosítva tovább lehet növelni a termelékenységet min 10%-kal, hiszen a tojóállomány adott időszakban több tojást tojik, illetve a jobb termékenyítési arány miatt adott mennyiségű tojásból több napos liba fog kikelni. 100 tojásból a jelenlegi 60% helyett akár 75% is elérhetővé vált. A költséghatékony és méretgazdaságos működést figyelembe véve volt szükséges egy 30kw-os naperőmű létesítése, mely éves szinten 15%-kal csökkenti a telep energiafelhasználásának költségét.