Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A lengyel Agrárkamarák Nemzeti Tanácsa (KRIR), a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK), a magyar Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Cseh Köztársaság Agrárkamarája (AKČR), a Litván Mezőgazdasági Kamara (ŽŪR) és a Lettországi Mezőgazdasági Szervezetek Együttműködési Tanácsa (LOSP) képviselői vettek részt a Visegrádi Csoport agrárkamaráinak kibővített találkozóján. A 2024. február 12-13-i rendezvényre a Varsó melletti Otrębusyban került sor. A találkozón jelen volt Janusz Wojciechowski, az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosa, Czesław Siekierski lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter és Patrick Pagani, a Copa-Cogeca megbízott főtitkára.
Az Európai Unió gazdálkodói a növekvő termelési költségekből és az ukrajnai háborúból eredő bizonytalansággal és nehézségekkel küzdenek, és támogatást várnak az uniós intézményektől. Az EU mezőgazdaságának átfogó célja továbbra az kell legyen, hogy az unió lakossága számára fenntartható módon biztosítsa az élelmezésbiztonságot. Alapvető fontosságú, hogy megvédjük az EU belső piacát a nem fenntartható élelmezési rendszerekben előállított termékek beáramlásától - áll a NAK közleményében.
A mezőgazdasági biztos kiemelte, hogy a jelenlegi Közös Agrárpolitika keretében működő krízisalap jelentős megemelésére van szükség, akár más forrásból. Ez hatékonyabb segítség lehetne az ilyen kritikus piaci helyzeteknél, mint a mostani. Czesław Siekierski miniszter hangsúlyozta, hogy a Zöld Megállapodás céljainak módosítására lenne szükség, illetve új megközelítés szükséges az ukrán-EU kereskedelmi megállapodáshoz.
Európában folyamatosak a gazdálkodók tiltakozásai, akik konkrét és működőképes megoldásokat követelnek Brüsszeltől az agrárágazat számára. A gazdálkodók a klímaváltozással, a gazdaságok versenyképességével, a jövedelmekkel, az adminisztratív terhekkel és a generációs megújulással kapcsolatos kihívásokat emelik ki. A mezőgazdaság döntő szerepet játszik az élelmezésbiztonságban, az ukrajnai háború okozta válság pedig tovább hangsúlyozza stratégiai jelentőségét. A résztvevő országok hangsúlyozták továbbá, hogy meg kell erősíteni a mezőgazdaság pozícióját az EU-ban.
Címlapkép forrása: MTI/Balázs Attila