Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ágazati aránytalanságot tetézte, hogy az agrárdízel járulékkedvezményét vonták vissza, mely egy szimbólum megsemmisítése, és egyben egy tabu ledöntése volt. A másik intézkedés pedig a gazdálkodók „zöldrendszáma”, vagyis az agrár- és erdészeti gépek gépjárműadó-kedvezményének eltörlését jelentette. Ez teljesen érthetetlen volt, hiszen ebből a gépjárműadóból az autópályákat, utakat tartják rendben - míg a zöldrendszámmal ezekre a gazdálkodók rá sem mehetnek. Ráadásul a munkagépeik az élettartalmuk 98%-ában a szántóföldeken és a telephelyen közlekednek. Azt is meg kell azonban jegyezni, hogy a német gazdálkodóknak már nagyon sok sérelmük volt a kormány intézkedései miatt, melyek egy része az egész tervezésbiztonságukat fenyegette, és az állattenyésztés rohamos leépülésével és az élelmiszergazdasági külkereskedelem rekordösszegű, 22 Mrd eurós értéket meghaladó élelmiszerimport-többlettel járt - írja MÁSZ.
A gazdák elkeseredettségének okai
A gazdademonstációk oka jóval túlmutat a német kormány agrárpolitikai „ámokfutásán”. Kapcsolódik hozzá egy általános pénzügyi dimenzió - mely a támogatások szűkösségét és a gazdálkodás tervezhetetlenségét is tartalmazza. A Brüsszelből érkező túlbürokratizált, a gazdálkodást korlátozó intézkedések (nitrát-direktíva, növényvédőszer-hatóanyag csökkentése, antibiotikum-használat csökkentése, műtrágya használatának csökkentése, nem termelő-állatjóléti intézkedések bevezetése, a Green Deal és a Farm2Fork előírásai) is megnehezítik a fenntartható gazdálkodás ökonómiai aspektusait.
A 2024. január 8. és 15. között Németország számos nagyvárosában és Berlinben tervezett gazdademonstrációkat a fuvarozók, egyes hajótársaságok és a part menti halászok is megtámogatták. Ebben az időszakban vasutassztrájk is kezdetét vette. A demonstrációk több ezer helyszínen, felváltva, teljesen kiszámíthatatlanul folytak. A tiltakozásokon összesen mintegy 100.000 traktor vett részt országszerte. Több országban is szimpátiatüntetéseket tartottak a gazdák, és számos külföldi résztvevő is megjelent az eseményeken. A német tüntetések hatására több más országban is ekkor kezdődött el a gazdák tiltakozása.
A tüntetések eredményei
Bár a gazdálkodók összes követelése egyelőre nem teljesült teljes mértékben, mégis talán az a legfontosabb, hogy mind Németországban, mind pedig Brüsszelben sikerült megváltoztatniuk a politika napirendjét. A legtöbb országban a bürokrácia csökkentése, a versenyképesség helyreállítása fő politikai céllá vált. Ágazati szinten a média érdeklődése óriási felértékelődést jelentett, amit a politikai vezetők nem hagyhatnak figyelmen kívül. A tüntetések az „Ami sok, az sok” mottóval futottak, és számos más szakmai csoportot is mozgósítani tudtak, akik csatlakoztak a tiltakozáshoz, vagy szolidaritást vállaltak a német gazdálkodókkal. Ami összeköti őket az több, mint az agrárdízel: a német szocialista-zöld-liberális kormány politikájába vetett óriási bizalomvesztés.