2024. november 21. csütörtök Olivér
Ezt sokan nem tudják a földek hatósági kisajátításáról: erre figyelj oda

Ezt sokan nem tudják a földek hatósági kisajátításáról: erre figyelj oda

agrarszektor.hu
A vis maior kifejezést az olyan eseményekre szokás használni, amely előre nem látható, és amelynek következményeit az adott helyzetben általában elvárható gondosság tanúsítása esetén sem, vagy csak aránytalan mértékű beavatkozással lehetett volna elhárítani. Van ugyanis az a helyzet, amikor olyan kár éri a termelőt, ami miatt ellehetetlenül a támogatásaiban vállaltak teljesítése, de a vis maior esemény bejelentésével és annak elfogadásával legalább támogatásokat nem veszíti el. Ezek egyik esete lehet a kisajátítás, illetve a kisajátítást pótló szerződések - derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) összefoglalójából.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az Agrárkamara korábbi cikkében kifejtette, mi is vis maior valójában, és a mezőgazdaságban mely körülmények együttes fennállásának kell teljesülnie ahhoz, hogy a termelő az őt ért kára mellett ne essen el a vállalt, de nem teljesített kötelezettségek után járó támogatásoktól. Ugyanakkor felhívták arra is a figyelmet, hogy minden esetben tisztázni kell, hogy valóban van-e olyan kötelezettségvállalás, amelynek teljesülésére a bekövetkező vis maiornak hatása van. Ilyen eset lehet például a kedvezményezett hosszú távú munkaképtelenségének esete is.

A rendelkezések által felsorolt lehetséges esetek közé tartozik a „Kisajátítás, kisajátítást pótló szerződések” is. Ennek lényege, hogy a mezőgazdasági üzemet, vagy annak földterületeire vonatkozó kisajátítást a kisajátítási hatóság - fővárosi és vármegyei kormányhivatal - által kiállított kisajátításról szóló végzéssel vagy határozattal, illetve a kisajátítási változási vázrajzzal kell igazolni. A kisajátítás az alábbi közérdekű célokra lehetséges:

  • honvédelem;
  • nemzetközi szerződés alapján megvalósuló területcsere;
  • terület- és településrendezés;
  • kötelező állami, illetve önkormányzati feladathoz kapcsolódó oktatási - ideértve a diákotthoni elhelyezést biztosító létesítményeket is, egészségügyi, szociális, rendvédelmi létesítmény elhelyezése;
  • közlekedési infrastruktúra fejlesztése;
  • energiatermelés;
  • energiaellátás;
  • bányászat;
  • elektronikus hírközlési szolgáltatás;
  • örökségvédelem;
  • természetvédelem; vízgazdálkodás, víziközmű-szolgáltatás, öntözéses gazdálkodás;
  • fenntartható erdőgazdálkodás, valamint véderdő telepítése, védőfásítás és közérdekű erdőtelepítés;
  • építésügyi korlátozások felszámolása;
  • az ingatlan rendeltetésszerű használatát jelentősen korlátozó közérdekű használati jogok, szolgalmak miatti hátrányok megszüntetése;
  • környezetvédelem;
  • sportinfrastruktúra fejlesztése;
  • az Országgyűlés munkáját segítő hivatali szervezet elhelyezése;
  • kulturális infrastruktúra fejlesztése;
  • és az optimális birtokszerkezet kialakítása.

Amennyiben a kisajátítandó ingatlannak több tulajdonosa van, úgy a kisajátítást kérő - a Polgári Törvénykönyv szerinti írásbeli alakhoz kötött - kisajátítást pótló adásvételi (egyes esetekben csereszerződést) köthet. Ezen utóbbi esetben a vis maior eseményt a leírtak szerinti adásvételi, vagy csereszerződéssel, illetve az érintett ingatlan vázrajzával kell igazolni.

Ha a kisajátításról szóló végzés vagy határozat, illetve a kisajátítási változási vázrajz beszerzése az ingatlan tulajdonosától akadályoztatott, akkor mellékelni szükséges a vis maiorral érintett gazdálkodó nyilatkozatát arról, hogy például a földhasználat bejelentési kötelezettségének eleget tett az ingatlanügyi hatóság részére, továbbá, hogy az igazoló dokumentumok beszerzése miért akadályoztatott - de például csatolható az ingatlan tulajdonosának a nyilatkozata is.

Fontos! Kisajátítás esetén a kisajátítási hatóság az ingatlan-nyilvántartás, illetve a földhasználati nyilvántartás adatai alapján minden esetben értesíti a kisajátítási eljárást lezáró döntésről az összes érintett ügyfelet, így az ingatlan bejegyzett földhasználóját is.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?