Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A magyar mezőgazdaságot nem csak az aszály, nem csak az orosz-ukrán háború negatív következményei, hanem a túlbürokratizált támogatási rendszer is sújtja - írta meg közleményében a MOSZ. Pedig szerintük a gazdálkodók elég kihívással szemebsülnek a bürokrácia nélkül is:
- a Covid és az energiaválság miatt 2021-re a költségek exponenciálisan nőttek,
- a 2022-ban az évszázados aszály után elmaradt az érdemi kárenyhítés,
- a 2023-ra csaknem megduplázódó termelési költségek, amelyek az EU-ban az egyik legmagasabb ráfordítási szintet okozták, az EU-n belül az egyik legalacsonyabb felvásárlási árakkal párosult az ukrán gabonadömping miatt.
Mint írták, 2024-ben ugyan az egy év alatt 3-4-szeres áremelkedést elszenvedő műtrágyák ára valamelyest csökkent, de számos költségelem a masszív és tartós infláció miatt olyan mértékben nőtt és még nőni is fog (leginkább a szolgáltatáshoz kapcsolódó költségek), hogy az összköltség nem tudott mérséklődni.
Miközben az EU-n belül itthon az egyik legmagasabbak a költségek, addig Magyarországon tudnak a kereskedők, felvásárlók legolcsóbban gabonához jutni, akár ötödével is. A MOSZ reméli, hogy a tavalyi, hektáronként 100 ezer forintnál az ez évi veszteségek alacsonyabbak lesznek. Ebben nem kis szerepet játszik az a nem túl előremutató, de kényszerű lépés, hogy visszafogták a termeléshez felhasznált anyagokat (műtrágya, növényvédőszer), ugyanakkor a jelenlegi makrogazdasági környezetben a gazdák ennek ellenére sem számolhatnak azzal, hogy jövedelmet realizálnak - jelezték a közleményükben.
A MOSZ nyílt levélben is jelezte, hogy azonnali intézkedésre van szükség, ahhoz hasonlóan, ahogy azt már megtették Lengyelországban és Romániában. Az azonnali segítség nélkül nagy az esélye a tömeges csődnek.
Az ágazatnak a következő időszakban választ kell találnia arra a kérdésre, hogy hogyan javulhat a költségszerkezet, hogyan lehet ismét hatékonyabban működni, hogyan lehet a felesleges és egyre drágább bürokráciát leépíteni, valamint hogyan lehet a szerzett versenyhátrányt csökkenteni és ledolgozni? Ehhez azonban a gazdaságpolitika magyarázatára is szükség van: miközben a legalacsonyabb felvásárlási árak mellett a gazdálkodók veszteséget termelnek, az élelmiszerinfláció hogyan szabadulhatott el és ezáltal miért kell a fogyasztóknak kiugróan magas árakat fizetni?
- olvasható a közleményben.