Amikor minden összejött: drámai év küldte padlóra a termelőket

agrarszektor.hu2024. november 15. 16:34

A 2022-es évben is számos nehézség sújtotta a magyar, illetve az európai mezőgazdaságot és élelmiszeripart. Ezek közül a legsúlyosabbak a februárban kitört orosz-ukrán háború és annak közvetett és közvetlen következményei - az energia- és alapanyagárak elszállása, az élelmiszerárstop -, valamint a Magyarországot és az Európai Unió jelentős részét letaroló történelmi aszály voltak. A 2022-es Portfolio Agrárszektor Konferencián a szakértők megvitatták, hogyan reagáltak az egyes ágazatok a hirtelen megváltozó körülményekre, hogy mi várható az agrárfinanszírozások és a beruházások terén, és hogy melyek azok az áthúzódó hatások, amelyek meg fogják határozni a következő időszakot. Abban mindenki egyetértett, hogy a jövőben az energiahatékonyság fejlesztése, a klímaváltozás negatív hatásaival szembeni fellépés és az elszálló árak csökkentése lesz a legfontosabb. Idén december 4-5 én rendezik meg az Agrárszektor Konferenciát Siófokon, ahol komoly szakmai program várja az érdeklődőket, a jegyek pedig még kaphatók a kiemelt rendezvényre.

A 2021-es évben az egyre szélsőségesebbé váló időjárás, a járványok, az elszálló inputárak és a kiszámíthatatlan terményárak jellemezték a magyar mezőgazaságot. Emellett az új Közös Agrárpolitika magyar stratégiai tervének elfogadásával kapcsolatos várakozások, illetve a jövőben várható trendek és körülmények latolgatása is sokat követelt az ágazat szereplőitől. A szakértők akkor úgy látták, hogy a következő időszak beruházásainak, fejlesztéseinek sorsdöntő hatása lesz a magyar agráriumra, éppen ezért kiemelten fontosnak tartották, hogy az ágazat szereplői jó döntéseket hozzanak, és erősítsék a versenyképességüket, nemcsak a hazai, de a nemzetközi piacokon is.

Az elmúlt időszakban rengeteg kihívás és nehézség sújtotta a magyar agráriumot, kezdve a koronavírussal, a magas takarmány-, műtrágya-, növényvédőszer- és energiaárakkal, nem beszélve a szélsőséges időjárásról, valamint a korábban nem megszokott munkaerőhiányról. Ezt a helyzetet súlyosbította az év elején kirobbant orosz-ukrán háború kirobbanása és a 2022-es évet alapvetően meghatározó történelmi mértékű aszály. Farkas Sándor, az Agrárminiszter miniszterhelyettese ezek mellett az öntözésfejlesztést jelölte még meg, mint olyan kérdéskört, ami sokakat foglalkoztatott Magyarországon. A szakpolitikus szerint ezen a téren óriási késésben volt hazánk, mint fogalmazott "volt egy Tisza-szabályozás az Alföldön az 1800-as években, most ennek a negatív hatásait érezzük, amihez természetesen hozzájárul a kevés csapadék ami lehullt az elmúlt években. Ma már olyan mélyen van a nedvesség a talajban, hogy a növények gyökere nem éri el." Farkas Sándor szerint fontos volt, hogy vízgazdálkodásról beszéljenek az Alföld területén, szerinte elkerülhetetlen lenne azoknak a vízi létesítményeknek a létrehozása, amelyekkel megfelelő módon vissza lehet tartani azokat a vízmennyiségeket, amelyek a Kárpát-medencébe befolynak. Ezt el kell kezdeni, és akkor lehet a következő 10-15 évben normalizálni a mai talajvízszint csökkenést - mondta ki az Agrárminisztérium miniszterhelyettese, aki arról is beszélt, hogy 2023 után a vidékfejlesztési támogatások között meghatározóak lesznek azok a támogatási formák, amelyek segíteni hivatottak a mezőgazdasági termelők alkalmazkodását a körülményekhez.

Nem lesz élelmiszerhiány, de az árstopoknak menniük kell

A következő időszakban nem várható élelmiszerhiány Magyarországon, de nőni fog a kereslet a gyengébb minőségű élelmiszerek iránt - mondta el Csányi Attila, a Bonafarm Csoport vezérigazgatója, aki szerint az élelmiszerárstopok kivezetésére már 2023 első negyedévének végére sor kerülhet, és a következő évek nagy feladata az öntözött területek növelése, az állattartó telepek fejlesztése és a Közös Agrárpolitikának való megfelelés kell, hogy legyen. A szakember beszélt arról is, hogy csak az alapanyagárak emelkedése, az energia árának elszállása és a bérköltségek növekedése 18-19%-kal növelte az inflációt idén, ehhez jöttek még a háborúhoz köthető tényezők, az árfolyamcsökkenések és a különféle adók, ugyanakkor nem lehet minden áremelkedést a kormányzati intézkedések és a szomszédban zajló háború rovására írni, és mivel az infláció jó része alapanyagfüggő volt, vagyis ha az alapanyagok terén jelentős drágulás történt, akkor annak mindenhol érezhető volt a hatása.

A takarmányozás terén azt lehetett látni, hogy a növénytermesztés költségei beépülnek az árakba, így ezen a téren valószínűleg már nem várható újabb áremelkedés. Csányi Attila elmondta, hogy az áremelkedések nagy vesztese a sertés lehetett, ahol egy 30%-os áremelkedésre volna szükség, de nincs kilátás ekkorára. A tejágazatban 5-15%-os áremelkedésre számítottak, egy rövid távú emelkedés után az év második felében korrekció várható, a baromfinál pedig várhatóan januárban fognak tetőzni az árak, aztán pedig stagnálásra, vagy visszaesésre lehet számítani.

El kell fogadni, hogy a klímaváltozás a mindennapjaink része lesz

A 2022-es történelmi méretű aszály is rávilágított arra, hogy a hazai agrárium szereplőinek is szembesülniük kell a klímaváltozás drasztikus következményeivel. Az is világossá vált, hogy a szélsőséges időjárási tényezők egyre többször és egyre nagyobb mértékben fognak hatást gyakorolni gazdálkodásukra. A klímaváltozás hatásainak körülbelül 80%-át pedig a vízen fogják érezni a magyarok - jelentette ki Áder János, volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány alapítója. A szakember beszélt arról is, hogy az ország három legfontosabb erőforrása a víz, a levegő és a talaj, ám felelőtlen módon szennyezzük őket és nem gazdálkodunk velük felelősen.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) akkori elnöke rámutatott, hogy a viharkárok is folyamatosan növekedni fognak, valamint egyre több úgynevezett szupercellára lehet majd számítani, amik nagyban fokozzák a jégkárok arányát is. A szakember szerint nagyon fontos lenne, hogy a mezőgazdasági kibocsátásokat tekintve a növénytermesztés és az állattenyésztés egyensúlyban legyen, egyelőre azonban jócskán előbbi felé billen a mérleg. Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára a pedig kiemelte, hogy nem szabad csak a mezőgazdaság nyakába varrni a klímaváltozást, és nagy veszélynek látta azt, hogy az élelmiszer-előállító réteg elkeskenyedett és sérülékennyé vált.

Felbolyduló gabonapiacok, hektikus terményárak

A nemzetközi gabonaárindex 2022 márciusában és májusában érte el a csúcspontját, azóta viszont folyamatos csökkenés volt megfigyelhető a gabonaárak terén. A világon több tényező is befolyásolja a nemzetközi gabonaárakat, főleg a február végén kitört orosz-ukrán háború - mondta el Berkes Gábor, a Cargill Magyarország Zrt. elnök-vezérigazgatója. A szakember szerint amíg a gabonafolyosó el nem indult, mindenki a készletek beragadásától félt, ugyanakkor a szomszédos országok szállítási infrastruktúrájában fellendülés volt tapasztalható. A gabonaárak emelkedéséhez az energiaárakban tapasztalt meredek ugrás is hozzájárult. Berkes Gábor beszélt arról is, hogy a búzaárak az orosz-ukrán háborúnak és az idei kukoricatermésnek is köszönhetőek.

Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a búza ára egy év alatt 60 ezer forintról 130 ezer forintra ugrott, ugyanakkor a termelési költségek is jelentősen megnövekedtek, a műtrágyák és egyéb inputanyagok ára a többszörösére nőtt, és az üzemanyag is drágább lett. A szakember szerint a következő időszakban a gabonaárakban egy lassú csökkenés várható, ám hirtelen visszaesés nem lesz, mivel az komoly problémákat okozna a növénytermesztésben, mivel a földekben már ott van a drága inputanyag. Makai Szabolcs beszélt arról is, hogy 2022 decemberéig mintegy 850 ezer tonna gabona érkezett Ukrajnából, és ha a következő időszakban a havi 110 ezer tonna tartható lenne, akkor a magyar gabonából jutna importra is. A gabonaárakkal kapcsolatban Ádám János, a Bonafarm Mezőgazdaság vezérigazgatója rámutatott, hogy már az elmúlt években is volt egy jelentősebb áremelkedés: 2021 októberében 137%-kal ugrottak meg az árak, ami másfél év alatt jött létre.

Behúzta a féket a bankszektor, meglódultak a kamatok

Az orosz-ukrán háború következményeként gyorsan változott az a makrokörnyezet, amely az agrárgazdasági vállalkozások hitelfelvételi és finanszírozási lehetőségeit is döntően meghatározta. A gazdálkodást a vágtató infláció, a látványosan gyengülő forint, a növekedésnek indult hitelkamatok és a megugró költségek között kellett folytatniuk a gazdáknak, az agrárium pénzügyi helyzetét pedig a súlyos aszály is nehezítette. A kormány a rendkívüli helyzet miatt az agráriumban egy évig tartó hitelmoratóriumot léptetett életbe, és az ágazati szereplők kedvezményes hitelekhez is hozzájuthattak. Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a hazai bankszektor az elmúlt 2-3 hónapban satuféket húzott, 20%-os kamatszintek vannak, ami önmagában is egy betonfallal ért fel. Sándorfy András, a Marton Genetics ügyvezető igazgatója rámutatott arra, hogy megkerülhetetlenné vált az, hogy az energiahatékonyságukat növeljék a vállalkozások. Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az agrárvállalkozások pénzügyileg tudatosabbak másoknál.

Az ukrán gabona mentette meg a hazai állatállományokat

2022-ben elképesztően extrém körülmények alakultak ki a takarmányozásban, mivel az ágazat szereplőinek nemcsak a költségeik megnövekedéssel, illetve árrobbanással, hanem az aszály miatt soha nem látott áru-, illetve alapanyaghiánnyal is szembesülniük kellett. A november 27-i adatok szerint a háború kitörése óta 12 millió tonna áru hagyta el Ukrajnát, ennek 42%-a kukorica volt, 29%-a búza, 13%-a napraforgó volt - mondta el Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója. A szakember elmondta, hogy 2022 az elmúlt fél évszázad leggyengébb éve volt, mind a termésátlagok, mind a termésmennyiségek terén. Az elmúlt 3 év átlagát megnézve az látható, hogy mintegy 7 millió tonna gabona hiányzik - mondta ki Kulik Zoltán. A Vitafort Zrt. vezérigazgatója beszélt arról is, hogy a hazai sertésállomány 5,2%-kal, a baromfiállomány pedig 12,1%-kal csökkent, ezzel szemben - a KSH adatai alapján - a szarvasmarhaállomány 2,5%-kal nőtt.

Noha az idei év legnagyobb nyertesei a növénytermesztők voltak, a szakértők szerint volt olyan állattenyésztéssel foglalkozó vállalkozás, aki 2022-ben nyereségesnek mondhatta magát. Balassa Gergely, a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. ügyvezetője szerint lesz elég alapanyag, és a magyar takarmányipar el fogja tudni látni az állattenyésztőket. Csitkovics Tibor, az Agrofeed Kft. tulajdonosa pedig arról beszélt, hogy az orosz-ukrán háború megmentette a magyar állattartókat, mert emiatt juthatott el az országba az a gabonamennyiség, amire az ágazat szereplőinek égető szüksége volt. Ha ez a mennyiség elkerülte volna hazánkat, akkor az állományok 30-40%-át le kellett volna vágni. A következő időszak kilátásait illetően a szakértők elmondták, hogy a megnövekedett költségszerkezet és finanszírozás, valamint a bizonytalanságokhoz való alkalmazkodás lesz az, amire mindenkinek válaszokat kell találni.

Mi lesz így a beruházásokkal?

Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára szerint 2023 nyara lesz az, amikor el lehet dönteni, hogy lehet-e újabb pályázati felhívást megjelentetni. A következő időszakban az lesz a legfontosabb, hogy jövő tavasszal, az egységes kérelmek benyújtásakor a pályázók már mindent tudjanak az új rendszerről, az év második felében pedig arra lehet számítani, hogy az Agrárminisztérium a vidékfejlesztési program keretén belül többet fogják megszólítani a gazdákat és a gazdálkodó szervezeteket - mondta el a szakpolitikus. Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke szerint az elmúlt időszak nem volt egyszerű, de aki komolyan meg akarta valósítani a beruházását, annak sikerült is. A szakember szerint fontos volt, hogy ne hagyja az ember az utolsó pillanatra ezeket az igényléseket. Kovács Zoltán MBA rámutatott, hogy az elmúlt időszak pályázatai még a háború előtt lettek kiírva, így nem egy esetben tapasztalták, hogy a pályázó jóval alacsonyabb összeget szánt energetikai fejlesztésre, mint amire most szükség lenne.

Óriási bizonytalanság, egekbe szökő árak a műtrágyapiacon

Az egekbe szökő földgázárak és előállítási költségek ellehetetlenítették az európai nitrogénműtrágya-gyártást, és az orosz-ukrán háború hatására jelentősen nőtt az egyéb hatóanyagú termékek ára is. Az európai műtrágyagyárak nagyrészt leálltak, ezért a csillagászati árak és a tényleges áruhiány együttesen fenyegetik a magyar gazdákat is. Suba Péter, aki akkor még a Petrokemija d.d. Kutina kereskedelmi vezérigazgatója volt, rámutatott, hogy az EU-ban a műtrágyagyárak közel 80%-a leállt, az tudott csak versenyképesen műtrágyát termelni, aki importálta az ammóniát, mely a nitrogénműtrágya-gyártás alapanyaga. Ha nem érkezik több orosz gáz Európába, akkor a jövő őszi gáztározó feltöltésekhez 30 milliárd köbméter gáz hiányzik majd az egyenlegből. Czina Ferenc, az Agrolink Zrt. kereskedelmi igazgatója szerint nem jók a kilátások. A szektorban a visszarendeződés egy emelkedő trendbe fordult át, ami magasabb szintről indul, mint tavaly novemberben. Sok gyár pedig még csak most kezdi majd meg újra a működését. Csont Dávid, a Nitrogénművek Zrt. kereskedelmi vezérigazgató-helyettese, mint mondta, kettő év alatt megnégyszereződtek, megötszöröződtek az árak.

A 2022-es év mérföldkő lett a magyar mezőgazdaságban, amelyet még sokáig fogunk emlegetni. Az energia- és alapanyag árak megugrása, a műtrágyapiac bizonytalanságai, az aszályos időjárás miatti negatív termésrekord és az ukrán gabona megjelenése az uniós és a hazai piacokon mind-mind olyan tényezők, amelyeknek még most is érezhetők a hatásai, a szomszédban zajló háború pedig még mindig komoly problémákat okoz a regionális és globális szinten.

Címlapkép forrása: Agrárszektor
Címkék:
aszály, áremelkedés, élelmiszerárak, energiaár, búzatermés, terméskiesés, takarmányár, költségnövekedés, kukoricatermés, agrárszektor-konferencia, aszályhelyzet, élelmiszerárstop, orosz-ukrán-háború, agrárszektor-2022-konferencia,