Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
A mezőgazdaságban dolgozni már nem azt jelenti, mint régen. Ha ilyen típusú munkákról beszélünk, sokaknak a mai napig a vasvilla, gumicsizma és szalmakalap jut elsőnek eszébe, pedig az egyik leginnovatívabb ágazattá vált, amihez komoly szaktudás szükséges. Nem véletlen, hogy az agrár felsőoktatás is egyre népszerűbb Magyarországon.
Ami pedig a béreket illeti, tavaly lapunk is beszámolt arról, hogy a bruttó kereset mediánértéke 518 800, a nettó kereset mediánértéke 359 200 forintot ért el, 15,3, illetve 15,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakát. A KSH közölte: júniusban a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 598 200 forintra becsülhető, ez 13,9 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 595 000, a költségvetésben 597 800, a nonprofit szektorban 631 300 forintot tett ki, 12,0, 18,8, illetve 18,7 százalékkal emelkedett egy év alatt.
A sor végén battyog a mezőgazdaság
A fentiekből látszik, hogy valóban nőnek a bérek itthon, ami az agráriumra is igaz, ám még így is nagy a szakadék más szektorokhoz képest:
tavaly júniusban 502,9 ezer forint volt a bruttó átlagbér az ágazatban. Ez növekedés a 2023-as 441,5 ezerhez képest, de az ágazat továbbra is a legrosszabbul fizető szektorok között van.
Ennél gyengébben csak a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás fizet, és az agráriumot gyakorlatilag az összes többi ágazat, például az építőipar, oktatás, és az egészségügy is megelőzi ezen a téren. Mindez azért is jelent gondot, mert a mezőgazdaságban régóta kifejezett probléma a munkaerőhiány, amelynek egyik fő összetevője - a nehéz munka mellett - minden bizonnyal az ágazatban jellemző alacsony bérezés.
Mennyi az annyi?
Most pedig nézzük, hogy milyen munkák, milyen bérezéssel érhetőek el jelenleg (2025. január) a piacon (a teljesség igénye nélkül):
- A Jófogáson a pest megyei Dabason keresnek műszakvezetőt, 1-2 éves tapasztalattal, havi bruttó 400 ezer forintért,
- szintén Dabason tejelő szarvasmarha telepre keresnek munkatársat bruttó 350 ezer forintért,
- Budakeszin lovardai kisegítő, segédmunkást keresnek bruttó 200 ezer forintért, azonban itt lakhatást is biztosítanak a lovardában,
- a baranya megyei Nagykozárban gépkezelő kollégát keresnek bruttó 700 ezer forintért,
- Csomádon tanyagazdát, állatgondozót keresnek bruttó 300 és 450 ezer forint között, a fizetés végzettség és tapasztalattól függ, emellett lakhatást is biztosítanak,
- Veszprém megyébe, Nemesvámoson kifejezetten pároknak (férfi+nő) kínálnak munkát tanyagazdaként, teljes ellátást és igényes szállást biztosítanak, emellett havi nettó 350 ezer forintos fizetést (két fő részére).
Az itt felsorolt állásajánlatokra összességében jellemző, hogy kizárólag józan (sokszor nem dohányzó) munkatársakat keresnek. A legtöbb esetben a lakhatás biztosított ellátással együtt, végzettséget többnyire nem kérnek, betanítják a leendő kollégákat. Van, ahová önéletrajzot sem kell benyújtani. Ugyanakkor a Profession.hu-n már komolyabb, több elvárással és magasabb bérezéssel keresnek szakembereket:
- a Hortobágyra például állattenyésztési vezető munkára lehet jelentkezni havi bruttó 1 millió forintért, ide viszont már felsőfokú végzettség és minimum 5 év releváns tapasztalat szükséges,
- Budapesten Termésnövelő anyag értékelési és engedélyezési referens pozíciót lehet megpályázni, a fizetés bruttó 485-500 ezer forint,
- Jász-Nagykun-Szolnok és Pest megyében agrármérnök/agrárközgazdász állás érhető el, amiért bruttó 450 és 600 ezer forint között fizetnek, további extra juttatásokkal.
Ezen az álláskereső portálon számos más mezőgazdasági/élelmiszeripari pozíció között válogathatunk, a legtöbb helyre végzettség és komoly szakmai tapasztalat szükséges, cserébe jobbak a fizetések, vannak extra juttatások és bónuszok is.
Így kereshetünk közel egymilliót?
A gyümölcsszedés nem tartozik a legvonzóbb munkák közé, ugyanakkor vannak olyan helyek, ahol ezt busásan megfizetik - igaz, nem Magyarországon. Tavaly májusban az Agrárszektor arról számolt be, hogy magyar munkásokat keresnek többek között németországi vagy dániai munkákra. A paletta igen színes, hiszen lehetett spárgát vagy épp szamócát szedni, de el lehetett helyezkedni akár hosszú távon is baromfi-, vagy éppen sertésfarmokra, tehenészetekbe. A fizetések körülbelül 1900-2400 euró körül mozogtak. Ez az akkori árfolyamot nézve mintegy 730-930 ezer forintnak megfelelő összeg volt. Ha magyar bérekkel összevetjük ezeket, Németországba még mindig jobban megérheti kimenni, Dánia azonban nagyon drága, így nem minden esetben érné meg egy ilyen „kaland”.