Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
A támogatások megoszlása és forrásai
Az idei év első háromnegyedében kifizetett összeg több mint egyharmadát, pontosan 239,5 milliárd forintot közvetlen termelői támogatásként folyósítottak. A teljes támogatási keret 55,7 százaléka uniós forrásból származott, míg 44,3 százalékát a hazai költségvetés biztosította. Az AKI kiemelte, hogy az elmúlt években fokozatosan közeledett egymáshoz az uniós és hazai források aránya, köszönhetően a vidékfejlesztési támogatások megnövelt nemzeti társfinanszírozásának.
Vidékfejlesztési és halászati programok
A vidékfejlesztési és halászati intézkedésekre összesen 432,5 milliárd forintot fordítottak 2024 első három negyedévében. Ebből 314,1 milliárd forint a Vidékfejlesztési program (VP) 2014-2020 közötti intézkedéseire, 1,3 milliárd a Magyar halgazdálkodási operatív programra, míg 117,1 milliárd forint a KAP Stratégiai terv intézkedéseire irányult.
Beruházások és fejlesztések
A VP keretében jelentős összegeket fordítottak különböző fejlesztésekre. Tárgyi eszközök beszerzésére 205,5 milliárd forintot, ezen belül az élelmiszeripar fejlesztésére 52,1 milliárd forintot költöttek. Az állattartó telepek korszerűsítésére 64,2 milliárd, a mezőgazdaság digitális átállására 29,9 milliárd, míg a terménytárolók fejlesztésére 22,2 milliárd forintot fordítottak.
Környezetvédelem és fenntarthatóság
Az agrár-környezetgazdálkodás és az ökológiai gazdálkodás támogatása kiemelt figyelmet kapott. Előbbire 99 milliárd, utóbbira 25,9 milliárd forintot folyósítottak. Emellett jelentős összegeket fordítottak erdőterületek fejlesztésére (24 milliárd), valamint a Natura 2000 programhoz kapcsolódó intézkedésekre (16,7 milliárd).
Ágazati támogatások
Az állattenyésztési szektor összesen 144,8 milliárd forint támogatásban részesült, amelynek több mint fele hazai forrásból származott. A szántóföldi növénytermesztők 218,1 milliárd forintot kaptak, míg a kertészeti ágazat 35,3 milliárd forint támogatásban részesült. Az AKI jelentése rámutat, hogy a Vidékfejlesztési program indulása óta eltelt időszakban a kifizetések 41,6 százalékát, közel 1040 milliárd forintot tárgyi eszközökbe történő beruházásokra fordítottak, míg 17,6 százalékát, 438,9 milliárd forintot agrár-környezetvédelmi intézkedésekre költöttek.
A támogatások hatékony felhasználása kulcsfontosságú a magyar mezőgazdaság versenyképességének növelésében és a vidéki térségek fejlesztésében. Az elmúlt évtized tapasztalatai alapján a jövőben is kiemelt figyelmet kell fordítani a fenntartható gazdálkodási módszerek elterjesztésére és a modern technológiák alkalmazására az agrárszektorban.