Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
A Kanadából és Mexikóból származó termékekre kivetett 25%-os vámok különösen érzékenyen érinthetik az amerikai frisspiaci-szektort. Remco Beekman, a Soho Produce képviselője szerint az intézkedés jelentős következményekkel járhat. A szakértő szerint az intézkedés a paprika- és uborkaféléket, valamint a paradicsomot fogja a legsúlyosabban érinteni. Az USA-nak ezekből van saját termelése, de a nyári szezonban elsősorban a kanadai szállításoktól függ az ellátásuk. Emellett Mexikó is meghosszabbította az exportszezonját a zöldségek tekintetében.
Az amerikai elnök a fentanillal kapcsolatos problémákat, a kábítószer-kereskedelmet és az illegális bevándorlást hozta fel a vámok indokaként. Remco Beekman szerint az érintett országok valószínűleg felülvizsgálják majd ezeket a kérdéseket, hogy elérjék a vámok feloldását.
Paul Schockman, a Freshclusive munkatársa az amerikai kereskedelempolitika kiszámíthatatlanságára hívta fel a figyelmet. A szakember véleménye szerint Donald Trump elnök gyakran változtatja álláspontját, és nehéz előre megjósolni következő lépéseit. Paul Schockman azt is megjegyezte, hogy az európai beszállítók esetleg pótolhatják az észak-amerikai hiányt, amennyiben a vámok észszerű szinten maradnak.
Kérdés, mi lesz az EU-ból érkező zöldségekkel?
A holland exportőrök egyelőre nem számítanak arra, hogy hasznot húzhatnának a kialakult helyzetből. Beekman szerint az Egyesült Államokba irányuló holland export még nem érte el a koronavírus-járvány előtti szintet, bár az alacsonyabb légifuvarozási árak javították a kilátásokat. Leon Bol, a New Green munkatársa aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az EU-ra is hasonló intézkedések várhatnak. Marcel van der Pluijm a Feeling Fresh-től reményét fejezte ki, hogy az európai mezőgazdasági termékek elkerülik a vámokat, de felkészülnek a legrosszabb forgatókönyvre is.
Marcel van der Pluijm arra is rámutatott, hogy bár a holland termelők esetleges 10%-os vámja kedvezőbb lenne a kanadai 25%-osnál, a magasabb szállítási költségek miatt továbbra is hátrányban maradnának. Véleménye szerint végső soron az amerikai fogyasztók lesznek a legnagyobb vesztesek, mivel a költségnövekedéseket továbbhárítják rájuk. Mint fogalmazott,
abszurd, hogy az egészséges zöldségekre ilyen vámokat vessenek ki!
Donald Trump elnök Kanada és Mexikó esetében 30 nappal elhalasztotta a vámok tényleges bevezetését. Kína esetében viszont nem élt ilyen gesztussal.