Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
A magas, 20% fölötti kamatok egyértelműen jelzik, hogy óriási szükség van a támogatott hitelekre. Ilyen szempontból egyáltalán nem meglepő az olyan arányú ugrás, ami bekövetkezett az elmúlt 2-3 évben, hiszen amikor a Széchenyi Kártya 5%, vagy - mint mostanra már - 3,5% - fix kamatos 10 évre, az egy ütős ajánlat akkor, amikor a piacon 20%-ért lehetne hitelt felvenni - mondta el Krisán László. A szakember beszélt arról is, hogy a kormánynak azt kellett megoldania, hogy kamatok is jöjjenek le, de ne fagyjon be a finanszírozás, a KAVOSZ-nak pedig ezt kellett lekövetnie.
Az volt az extra, hogy felkészüljenek azokra a helyzetekre, amelyek a mezőgazdaságban előfordulhatnak, például úgy, hogy az egyébként is nagyon olcsó, támogatott, 5%-os Széchenyi Kártyához még hozzátettek többlettámogatott termékeket. Ilyen szempontból próbáltak mindenre gondolni, emiatt is álltak folyamatosan vitában az EU-val, hogy hol van vége a válságnak, és hol nincs.
Ezért is van az, hogy az úgynevezett válságtámogatási rendszereknél sikerült megoldani azt, hogy a normál KKV-kat már júliusban ki kellett vezetni, de az agráriumnál december végéig kaptak haladékot, hogy akár 500 millió forint értékig felvehessenek beruházási hiteleket, most már 3,5%-os fix kamaton
- mondta Krisán László.
A konstrukciónak most 500 millió forint most a teteje, ha vissza kell vezetni a de minimist, a csekély összegű támogatási keretet, akkor ez lényegesen lejjebb fog menni. A szakember már régóta arra biztatott mindenkit, hogy vegye fel a hiteleket, vegye fel a kártyát, mert ez egy fontos és jó lehetőség.
Hogy mire jó? Egyszerűbb azt mondani, hogy mire nem. Mindent bele akartunk tenni, ami egyáltalán elérhető: az ingatlantól a gép-, eszköz-, berendezésbeszerzésén át a járművek beszerzéséig mindent bele akartunk tenni a hitelcélok közé, hogy ne legyen az, hogy ki van belőle zárva
- közölte Krisán László.
A konstrukcióban benne van a termőföld és az üzletrészvásárlás is. A szakember a jövőben a termelékenység és a hatékonyság növelése lehet a kiút, hiszen a munkaerőpiac feszes, ott már nincs több tartalék. A munkaerőigényes ágazatoknál a hatékonyságot leginkább gépesítéssel, automatizálással lehet növelni. A KAVOSZ-nak nemcsak beruházási hitele van, hanem ott van az úgynevezett Agrár Széchenyi Kártya, ami egy folyószámlahitel: ezt 200 millió forintig 1-2-3 évre lehet felvenni. Krisán László fontosnak nevezete, hogy a Széchenyi Kártya több mint 75%-a vidéki vállalkozásokhoz megy.