2025. február 20. csütörtök Aladár, Álmos
Ezen múlik a magyar mezőgazdaság jövője: sok pénzt hozhat, ha jól csináljuk

Ezen múlik a magyar mezőgazdaság jövője: sok pénzt hozhat, ha jól csináljuk

agrarszektor.hu
Közvetve akár évi 80-100 milliárd forint plusz jövedelmet jelenthetnek a magyar mezőgazdaság számára a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervében frissen megnyíló öntözéses pályázatok keretében megvalósuló beruházások. Ezek révén az - MBH Bank szakértői szerint - számottevően csökkenthető lenne az éghajlatváltozás termőföldekre és a szántóföldi növénytermesztésre gyakorolt kedvezőtlen hatása, valamint a hazai agrárium kibocsátásának nemzetközi összehasonlításban is jelentős volatilitása. A hitelintézet ehhez kapcsolódóan partnereivel közösen bejelentette, hogy konzorciumot létrehozva a tervezéstől az utókövetésig tartó egyablakos kiszolgálással segítik az összesen mintegy 130 milliárd forint projektösszeget generáló pályázatok hatékony megvalósítását, és ezáltal a hazai agrárium fenntartható, zöld átmenetét.

1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

Szigeti Szabolcs, az Agrárminisztérium Közös Agrárpolitika végrehajtásáért felelős államtitkára elmondta, hogy 2027-ig mintegy 5300 milliárd forint áll rendelkezésre a KAP Stratégiai Terve alapján. Jelenleg a tervezett 73 pályázati kiírás előkészítése zajlik, amelyek ütemezetten fognak megjelenni - mondta el az államtitkár, hozzátéve, hogy ebből eddig 32 már meg is jelent, összesen 1260 milliárd forint keretösszegben, és hamarosan elindul több felhívás társadalmasítása is. Szigeti Szabolcs elmondta, hogy jelenleg 4 felhívás is a minőségbiztosítási fázisban van, három felhívás társadalmasítása most is zajlik, másik háromé pedig már lezárult. Az államtitkár beszélt arról is, hogy az eddigi tapasztalatok alapján jelentős túligénylés figyelhető meg a lezárult pályázatoknál: a feldolgozó üzemek komplex fejlesztését célzó kiírásban például a meghatározott keretösszeghez képest csaknem ötször annyi igénylés érkezett be, míg az állattartó telepek fejlesztésénél több mint ötszöröse túligénylést regisztráltak.

EZ IS ÉRDEKELHET

A magyar mezőgazdaság értékteremtő képességének változékonysága a legmagasabb, 18% feletti az Európai Unióban. Ennek oka részben az időjárási szélsőségeknek kitett szántóföldi növénytermesztés nagy súlya és az öntözés nemzetközi összevetésben is alacsony mértéke. Magyarországon a legfrissebb adatok szerint több mint 210 ezer hektáron engedélyezett jogilag az öntözés, ami a mintegy ötmillió hektár mezőgazdasági terület 4%-a. Ténylegesen ennek azonban csak 50-60%-át öntözik egy-egy évben, hozzávetőleg 100-130 ezer hektárt. Az öntözhető területek nagysága becslések szerint 10-15%-ra lenne bővíthető, ami jelentősen növelhetné a vízellátás és az alapanyagtermelés stabilitását.

EZ IS ÉRDEKELHET

Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a magyar mezőgazdaság kibocsátása mintegy 4000 milliárd forint volt 2024-ben, ennek valamivel több mint felét a növénytermesztés, azon belül is legnagyobbrészt a gabonafélék tették ki, amelyek volumene csaknem 16%-kal csökkent, részben a szárazság miatt. Az aszályos termeléshez szükséges új technológiák, talajművelés és genetika mellett az öntözési rendszer bővítése és fejlesztése is elengedhetetlen eszköz az alkalmazkodásban és a klímaváltozás hatásainak mérséklésében, de ugyanígy a hatékonyságbeli előrelépésben és az ágazat termelékenységének javításában is. A szakember hozzátette, hogy az öntözésfejlesztés nyomán nemcsak stabil vízellátás, hanem a bank számításai szerint 20-25%-kal magasabb eredmény, és ágazati szinten évi 80-100 milliárd forint többletbevétel lenne elérhető.

Így több okból is rendkívül fontos, hogy partnereinkkel közösen hatékony szakértői, jogi és finanszírozási megoldással segítsük a gazdálkodókat az öntözési pályázatok megvalósításában és a fenntartható, zöld átállásban

- emelte ki Hollósi Dávid.

A hitelintézet, valamint az MBH Csoport pénzügyi tanácsadó és vállalkozásfejlesztési cége, az MBH Forrás, Magyarország egyik vezető ügyvédi irodája és tanácsadó cége, a Dentons, valamint a FÖNK-Expert Kft. agrárpiaci szakértő által létrehozott öntözésfejlesztési konzorcium egyablakos csomagajánlatot alakít ki az összesen mintegy 65 milliárd forint támogatással és hasonló mértékű finanszírozással járó két pályázat megvalósítására. A piacon egyedülállónak számító megoldás magában foglalja az öntözési program szakmai előkészítését, a jogi támogatást, a fenntartható öntözési közösségek (FÖNK) alapítását, jogi átvilágítását, továbbá a pályázat szakmai anyagainak elkészítését. Kiterjed emellett a pályázatírásra, a pályázatmenedzsmentre, a hitelkérelmek előkészítésére, a finanszírozásra, valamint a pályázat utókövetésére.

A fenntartható öntözéses gazdálkodásra való átállás és a technológiai fejlesztések mezőgazdasági hasznosítása hívta életre a piaci igényt, hogy ezen a téren is teljes körű szolgáltatást nyújtsunk a termelőknek. Ez az együttműködés fontos lépés annak érdekében, hogy a termelők olyan egyedülállóan komplex csomagajánlatot kapjanak, amely jelentősen megkönnyíti és támogatja a pályázati konstrukcióban megvalósuló öntözésfejlesztési beruházások kivitelezését, mindezt egy egyablakos rendszer keretein belül

- ismertette Horváth Imre, a FÖNK-Expert Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

A szakember az együttműködés kapcsán azt is elmondta, hogy abban az MBH Bank a finanszírozást, az MBH Forrás a pályázati menedzsmentet, a FÖNK-Expert Kft. pedig az agrárpiaci szakértőként az ügyfélkezelési gyakorlatot fogja biztosítani. A Dentons Europe Consulting pedig a termékfejlesztés mellett a jogi támogatással, a minőségbiztosítással és a projektmenedzsment-támogatással fogja segíteni a munkát. Horváth Imre szerint a konzorcium létrejöttével a magyar mezőgazdaságban ténylegesen is megvalósul egy olyan egyablakos szolgáltatás, amely az öntözésfejlesztés folyamatának minden állomásán képes kiszolgálni az ügyfeleket.

Nagy Andor, a Dentons Europe Consulting igazgatósági tagja elmondta, hogy Magyarország szerencsés, hiszen nagyon gazdag termőföldben. A magyar agrárium a gazdasági növekedés egyik letéteményese, a fejlett és hatékony mezőgazdasághoz azonban fejlett öntözési technológiák is kellenek. A KAP Stratégiai Terv öntözésfejlesztési programjai ezt segítik elő.

Egyablakos ügyintézési ajánlatunk a magyar gazdák érdekeit szolgálja, egyrészt csökkenteni kívánjuk az előfinanszírozási nehézségekkel járó kockázatokat, másrészt meggyőződésünk, hogy az egyre nagyobb szárazsággal sújtó években a pályázatokon való részvétel nemcsak életmentő, hanem egyértelműen jó befektetés is. Büszkék vagyunk arra, hogy kiváló szakmai partnereink révén, mint az MBH Bank, az MBH Forrás és a FÖNK-Expert Kft, magas színvonalú szolgáltatást nyújthatunk az érdeklődő agrárvállalkozásoknak

- emelte ki Nagy Andor.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?