Új fejezet a vámháborúban: kemény lépést jelentett be Kína Kanada ellen

Új fejezet a vámháborúban: kemény lépést jelentett be Kína Kanada ellen

agrarszektor.hu
Kína több mint 2,6 milliárd dollár értékű kanadai mezőgazdasági és élelmiszeripari termékre vetett ki vámot szombaton, válaszul az Ottawa által októberben bevezetett intézkedésekre. Ez újabb frontot nyit a kereskedelmi háborúban, amelyet nagyrészt Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetései vezérelnek - írta meg a Reuters.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A kínai kereskedelmi minisztérium által bejelentett és március 20-tól életbe lépő vámok megegyeznek azokkal a 100%-os és 25%-os importvámokkal, amelyeket Kanada négy hónappal ezelőtt vetett ki a kínai gyártású elektromos járművekre, valamint acél- és alumíniumtermékekre. Azzal, hogy Kína kihagyta a repcét - amely korábban Kanada egyik legfontosabb exportcikke volt a világ legnagyobb mezőgazdasági importőre felé, mielőtt Peking tavaly dömpingellenes vizsgálatot indított - a szakértők szerint nyitva hagyhatja az ajtót a kereskedelmi tárgyalások előtt.

A kínai kereskedelmi minisztérium közleménye szerint a kanadai intézkedések súlyosan sértik a Világkereskedelmi Szervezet szabályait, tipikus protekcionista lépésnek minősülnek, és diszkriminatív módon károsítják Kína jogos érdekeit. Kína a jövőben 100%-os vámot fog kivetni valamivel több mint 1 milliárd dollár értékű kanadai repceolajra, olajpogácsára és borsóimportra, valamint 25%-os vámot 1,6 milliárd dollár értékű kanadai halászati termékre és sertéshúsra.

Dan Wang, a szingapúri Eurasia Group kínai részlegét vezető igazgatója szerint az időzítés figyelmeztető lövésként szolgálhat. Mint fogalmazott: a mostani csapással Kína emlékezteti Kanadát arra, milyen ára van az amerikai kereskedelempolitikához való túl szoros igazodásnak. A szakértő szerint ugyanakkor ez arra is jelzés, hogy Kanada alacsonyabb prioritást élvez Kína az Egyesült Államokkal és az EU-val folytatott vitájához képest.

Az elemzők szerint párhuzamot lehet vonni az Ausztráliával történtekkel. Mint ismeretes, Kína 2020-ban vámokat és korlátozásokat vetett ki számos kulcsfontosságú ausztrál exporttermékre, miután Canberra a koronavírus-járvány eredetének kivizsgálását sürgette. Peking csak 2023-ban, egy évvel azután kezdte feloldani a tilalmakat, hogy Anthony Albanese miniszterelnök leváltotta a vizsgálatot kezdeményező Scott Morrisont.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 27. 06:03