Itt az új támogatás: erre kell odafigyelnie, aki pénzhez akar jutni

Itt az új támogatás: erre kell odafigyelnie, aki pénzhez akar jutni

agrarszektor.hu
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága közzé tette az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” című (KAP-RD21-RD22-1-25 kódszámú) pályázati felhívást. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) összegyűjtötte a támogatás legfontosabb elemeit, és néhány kapcsolódó tudnivalót.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A támogatás igénybevételével az élőhelyek és a táj újbóli változatossá tételét szolgáló fásítások hozhatók létre, amelyek egyben elősegítik a mezőgazdaság által okozott káros éghajlati változások mérséklését és a változásokhoz való alkalmazkodást, a biológiai sokféleség megőrzését és helyreállítását, továbbá a talaj, a víz és a levegő védelmét - olvasható a NAK oldalán. Tekintettel arra, hogy milyen nagy számban érkeztek be támogatási kérelmek az AKG és ÖKO pályázati felhívásokra érdemes azt is tudni, hogy az ezekkel a támogatásokkal érintett területekkel is be lehet lépni az agrár-erdészeti pályázatba. Ugyanakkor a kamara kiemelte, hogy ezekben az esetekben a gazdálkodó köteles betartani mindkét támogatás előírásait az adott területen. Ezért célszerű előre átgondolni a vállalásokat, nehogy az egyik támogatás kötelezettségvállalásai akadályozzák a másik megvalósítását.

A felhívás alapján mezőgazdasági termelők jogosultak átalányalapú, vissza nem térítendő támogatásra pályázni az alábbi három tevékenységtípus közül. Mindhárom esetében fennáll az, hogy a pályázat során kötelező azok telepítése (létesítés), majd a telepítés évét követő évtől kezdődően 7 éven keresztül annak ápolása, fenntartása. A telepítés és a fenntartás, mint két külön célprogram, a feltételeiben és a támogatás mértékében is elkülönül egymástól.

Mezővédő fasor telepítése mezőgazdasági művelés alatt álló területen

  • Mezővédő fasor létrehozása során 1 sor fa összefüggő telepítését kell megvalósítani, 10 méter széles sávban. Hektáronként legfeljebb 35 faegyed támogatására nyílik lehetőség.
  • Legalább 0,5 ha nagyságú, bármely mezőgazdasági hasznosítási kóddal rendelkező területen létesíthető, kivéve az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (erdőtörvény) szerinti fásítás területét, valamint a fás szárú ültetvényekről szóló 135/2017. (VI.09.) Korm. rendelet szerinti fás szárú ültetvény területét.
  • A telepített fák vadrágás elleni védelmét egyedi törzsvédelemmel kell biztosítani.
  • A mezővédő fasor támogatása a faegyedek számához kötődik: telepítése 38 EUR/db; ápolása, fenntartása 7 éven keresztül 4,75 EUR/db/év mértékben támogatott (ez utóbbi tételből 1,72 EUR/db/év a kieső mezőgazdasági jövedelem pótlását szolgálja).

Mezővédő erdősáv telepítése szántóterületeken

  • Az erdősáv létrehozása során 20 méter széles területen 5 sor fa és szegélyként további 2 sorban cserje telepítését kell megvalósítani legalább 50 m hosszúságban.
  • A telepítés során maximum 100 folyóméter/ha erdősáv és 165 fa-egyed/ha telepítése támogatható
  • Legalább 0,5 ha nagyságú, szántó hasznosítási kóddal rendelkező területen létesíthető.
  • A mezővédő erdősáv támogatása - a másik két tevékenységtől eltérően - nem a faegyedek számához, hanem az erdősáv hosszához kötődik: telepítése 12 EUR/folyóméter; ápolása, fenntartása 7 éven keresztül 2 EUR/fm/év mértékben támogatott (ez utóbbi tételből 1,1 EUR/fm/év a kieső mezőgazdasági jövedelem pótlását szolgálja).

Fás legelő és kaszáló telepítése gyepterületeken

  • A telepítés legalább 0,3 ha nagyságú, gyep hasznosítási kóddal rendelkező területen, legalább 50, legfeljebb 100 faegyed/ha telepítésével valósítható meg. A faegyedek 3 méternél közelebb nem helyezhetők el egymáshoz képest.
  • A kedvezményezett köteles csoportos törzsvédelmet biztosító mikrokerítést létesíteni vagy egyedi törzsvédelmet alkalmazni.
  • A fás legelők és kaszálók támogatása a faegyedek számához kötődik: telepítése 38 EUR/db; ápolása, fenntartása 7 éven keresztül 3 EUR/db/év mértékben támogatott.
  • Kizárólag ennél a tevékenységnél lehetőség nyílik kiegészítő tevékenységként az alábbi beruházási elemek létesítésére is: fedett szárnyék (támogatás: 180 EUR/db); itató (támogatás: 135 EUR/db); gémeskút (támogatás: 297 EUR/db).

Támogatási kérelem mindhárom tevékenységre az alábbi időszakokban nyújtható be:

  • Első benyújtási szakasz: 2025. április 16. - 2025. április 30.
  • Második benyújtási szakasz: 2025. augusztus 7. - 2025. augusztus 21.
  • Harmadik benyújtási szakasz: 2026. február 17. - 2026. március 2.

A telepítés megvalósítására legkésőbb a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított 24 hónapon belül van lehetőség. A létesítésre vonatkozó kifizetési kérelmet a telepítést követő egységes kérelemben kell benyújtani, a fenntartási támogatást pedig a telepítés évét követő évtől kezdődően, 7 éven keresztül lehet igényelni.

Egyéb fontos tudnivalók

Mindhárom erdei fákból és cserjékből álló agrárerdészeti rendszer - amennyiben nem település belterületén vagy zártkertjében létesítik - az erdőtörvény hatálya alá tartozó fásításnak minősül. Fásítást telepíteni az erdőtörvény fásításokra és erdőtelepítésekre vonatkozó szabályai szerint lehet.

Az erdőtörvény is utal rá, hogy erdő és fásítás létesítésére és fenntartására több más jogszabály szabályozása is kitérhet. Meghatározott feltételekkel lehet erdőt és fásítást telepíteni például védett természeti területen és azok környezetében, Natura 2000 területen és azok környezetében, repülőterek és leszállóhelyek, vezetékek, közutak védőövezetében, valamint folyók nagyvízi medrében.

A most megjelent pályázati felhívás ezt annyiban kiegészíti, hogy védett természeti területen, Natura 2000 területen és magas természeti értékű (MTÉT) területen történő telepítés esetében a területileg illetékes nemzeti park igazgatóság támogató hozzájárulása szükséges a támogatási kérelem benyújtásához. (A támogató hozzájárulás nem ugyanaz, mint egy hatósági engedély. A pályázat mellékletei között szerepel a hozzájárulásnak minősülő nyilatkozat minta.)

Egyéb felmerülő engedélyek:

  • vízjogi engedély megléte szükséges gémeskút létesítése kiegészítő intézkedés esetén,
  • az ingatlanügyi hatóság termőföld más célú hasznosítására vonatkozó hatósági engedélye szükséges fedett szárnyék kialakítása kiegészítő intézkedés esetén.

Az Agrárkamara arra is felhívta a figyelmet, hogy a pályázati felhívás az előbb röviden bemutatott tevékenységekre vonatkozóan további, rendkívül részletes előírásokat fogalmaz meg, valamint ezen feltételek nem teljesüléséhez meglehetősen szigorú jogkövetkezményeket társít. Ennek megfelelően javasolják, hogy aki érdeklődik a felhívás alapán támogatott - egyébként környezeti szempontból kiemelkedően hasznos - tevékenységek megvalósítása iránt, az mindenképpen részletesen tanulmányozza át a pályázati felhívást és annak mellékleteit, mielőtt támogatási kérelmet nyújtana be. A felhívás ezen a linken érhető el.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?